PAYLAŞ

Tarih içindeki icatlardan pek azı insan hayatında bilgiye erişme konusunda internet kadar etkili olmuş ve günlük hayatımıza nüfus etmiştir. Aslında 1’den 8’e kadar sayılı bir işleyen sistemin ürünü olan bilgisayar ve internet, ortalama bir insanın günlük hayatında önemli bir yer edinmekte ve etkisini artırmaktadır. İnternetin bu gelişim sürecinde baş aktörler olarak, dev teknoloji şirketleri ve bilgisayar dehaları gösterilebilir.

Bu sayılı sistemin de göstereceği üzere bilgisayar ve internet, küme küme bilgi sistemleri üzerinden işlemekte. İnterneti oluşturan bu bilgi sistemi, WWW ya da Web’in (World Wide Web) geliştiricisi Tim Berners-Lee, işe 1989 yılında CERN laboratuarlarında HTML işaret dilini geliştirerek başladı. Web’in babası olarak kabul edilen Tim Berners-Lee’yi gelin daha yakından tanıyalım.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 4 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak, 1955 yılında doğdu. Matematikçi ve bilgisayar programcısı olan annesi Mary Lee Woods ve yine matematikçi ve bilgisayar uzmanı olan babası Conway Berners-Lee, dünyanın ilk ticari bilgisayarı sayılan Ferranti Mark One’ı üreten ekipte çalışanlardandı.

Tim Berners-Lee Oxford Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir telekomünikasyon şirketinde mühendis olarak çalışmaya başladı. 1978’de yazıcılar için yazılım üreten bir şirkette çalışmaya başladı. 1980 yılında çalışmaya başladığı CERN laboratuarlarına, çalıştığı başka işlerden sonra 1984’te geri döndü. 1989’da büyük buluşu World Wide Web’i denemek için web tarayıcısını geliştirdi. 1991 yılında açtığı dünyanın ilk internet sitesi, WWW’in bir tanımını, tarayıcı kullanımını ve de web sunucusu kurmayı kapsıyordu.

İnsanlığa katkılarından ötürü kendisine 2004’te kraliçe tarafından Sir (Sör) ünvanı verilmiştir. “İnternetteki geziniz dünyayı etkiliyor” sözüyle de bilinen Tim Berners-Lee, 1990 yılında Nancy Carlson ile evlenmiş ancak bu evliliği boşanma ile sonuçlanmıştır. 2014 yılında World Wide Web Vakfı yöneticisi ve aynı zamanda Harvard Üniversitesi akademi üyesi olan Rosermary Leith ile Londra’da evlenmiştir. 1994 yılında dünya ağ standartlarını belirleyecek bir kurum olarak kurduğu W3C’nin (World Wide Web Consortium) hâlen aktif olarak başkanıdır. Aynı zamanda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacılık görevini sürdürmekte ve Southampton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörlüğü yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.