Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler Michigan’dan Google’a Doğru Bir Hayat: Larry Page

Michigan’dan Google’a Doğru Bir Hayat: Larry Page

821
1
PAYLAŞ
Larry Page

Çağımızda artık bir hiper gerçeklik timsali haline gelen bilgisayar ve internet, yıllardır süren evrimleri sonucunda, insan hayatına etkilerini gitgide artırıyor ve günlük ihtiyaçlarımız arasında önlenemez bir yükselişte kendine yer buluyorlar. Bahsini ettiğimiz bu süreçte çeşitli internet siteleri ve şirketler bu yükselişin parmakla gösterilebilecek aktörlerinden.

İnternetin günümüzde farklı sosyal tabaka ve eğitim seviyelerine sahip insanlar tarafından rahatça kullanılabilir durumda olmasının sebeplerinden biri de, şüphesiz ki, Larry Page’in 1998 yılında arama motoru Google’ı kurmuş olması. Google’ı kurmakla kalmayıp, 17 senedir şirketin diğer kurucusu Sergey Brin ile birlikte sitenin içeriğini durmaksızın geliştirmesi ve kendini yenilemesi için çalışan Larry Page’in öyküsüne daha yakından bakmamızda fayda var.

1973 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde doğan Larry (Lawrence) Page, kendisine bilgisayar alanında ilerleme imkânı sunacak ebeveynlere sahipti. Babası Vincent Page Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümündeydi ve yapay zekâ üzerine çalışmalar yapıyordu. Annesi Gloria Page ise yine Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bilgisayar programlama dersi veriyordu.

Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü onur derecesiyle bitiren Larry Page, yüksek lisansını “Bilgisayar Bilimleri” alanında, Stanford Üniversitesi’nde yaptı. Sonradan kurulacak Google şirketinin diğer ortağı Sergey Brin ile burada tanıştı ve ikili bir süre sonra Page’in tez çalışması için beraber çalışmaya başladı. Önce kendi buluşları olan Pagerank algoritmasını kullanarak Backrub isimli arama motorunu geliştirdiler. Çalışmalarını sürdüren ikili, 1998 yılında Google Inc. şirketini kurdu. İkili, amaçlarının internetteki bilgi yükünü düzenli hale getirmek ve herkesçe ulaşılabilir ve kullanışlı yapmak olduğunu belirtmiştir.

Sahip olduğu büyük servete rağmen Larry Page, ortağı Sergey Brin gibi şirkette hâlen aktif olarak çalışmakta ve CEO görevini yürütmektedir. Page aynı zamanda şirketin ürün yöneticisidir. Çocukluğunda saksafon çalması ve bestecilik dersleri alması, yaratıcılığının sadece mesleki alanda olmadığını kanıtlar nitelikte. 2008 yılında Lucinda Southworth ile evlenen Page’in 4 ve 6 yaşında iki çocuğu vardır. Forbes’a göre 33.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 19. işadamı olan Page, aynı zamanda servetinin belli bir kısmını dünya genelinde hastalıkla mücadele eden fonlara bağışlamaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.