PAYLAŞ

İnsanların hayatlarını değiştirecek olan icatları gerçekleştirmek, insan hayatında devrim yapmak ve onları yeni alışkanlıklara yönlendirmek hiç de kolay değil. Dahası, bu durum insan hayatından ciddi fedakarlıklar yapılmasını ve bir yandan da yorulmadan, duraksamadan ilerlemeyi gerektirmekte.

Microsoft firmasının kurucusu olan Bill Gates de buna dair adım atmış, sonrasında ise köşesine çekilmemiş ve hem sermayesini, hem de zamanını yardıma muhtaç insanlara adamış isimlerden birisi. Öyleyse gelin, hem bilgisayar, hem de işletme dehası olarak bilinen bu kişiyi daha yakından tanıyalım.

1975’te atıldığı Harvard’a, 2007’de onur madalyası alarak oldukça şanlı bir şekilde dönen Bill Gates, henüz 12 yaşındayken başladığı bir bilişim kursu sayesinde yazılımlar üzerine çalışmaya başladı ve bu sayede okul arkadaşı Paul Allen’ın da katkılarıyla yıllar sonra kuracağı ilk yazılım şirketinin temellerini atmış oldu.

1972’de kurulan Traf-O-Data şirketi, ikilinin ilk çalışması oldu. Trafik kontrolü ve analiz odaklı bir iş sahibi olan Gates, ardından farklı şirketler için de çalıştı ve bu sırada BASIC adlı yazılım dilini geliştirdi. Bu gelişme, bilgisayar yazılım teknolojilerinin de temelini attı.

Ardından ise mütevazı bir şirket olarak kurulan Microsoft açıldı. Mikro bilgisayar odaklı çalışan bir firma halini alan Microsoft, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve bu sayede General Motors, Apple, Commodore gibi firmalarla iş ortağı olmayı başardı.

İleriki dönemlerde çeşitli yazılım dillerinin lisanslarını satın alan, bu yazılımları geliştiren kişilere firma bünyesinde şans veren ve neredeyse rakipsiz olabilmesi sayesinde büyüdükçe büyüyen Windows, bugün Mac ve Linux’un da önünde diyebileceğimiz bir şekilde, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemidir. 1985’te Microsoft bünyesinde başlayan bu macera, 2015 yılında Windows 10 ile hız kesmeden devam etmekte.

Sahibi olduğu milyarlarca dolara ve dünyanın en ihtişamlı şirketlerinden birisinin kurucusu olmasına rağmen, Bill Gates’in sürdüğü yaşam oldukça mütevazı kalmakta. First Class yerine tarifeli uçaklarda seyahat eden, çoğu zaman lüks restoranlar yerine Burger King’de yemek yemeyi tercih eden Gates, seneler önce verdiği bir röportajında da çocuklarına mirasının %1’i bile sayılmayacak bir miktarı bırakacağını, onlara hazır bir hayat sunmak yerine kendi başlarına yaşamalarını öğütlediğini anlatmıştı. Ayrıca Microsoft üzerinden kazandığı paranın büyük bir kısmını kendi adına kurduğu vakfa bağışlayan Bill Gates, vakfı sayesinde kanser, açlık, yoksulluk gibi pek çok soruna çözüm üretecek projelerin de sahibi konumunda.

Tüm bu atılmaların, ortaklık girişimlerinin ve yazılım dili geliştirmek konusundaki ısrarın ardından bir imparatorluk çıkartan Bill Gates, genç bilgisayar dehalarının idolü olmayı da sürdürmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.