Ana sayfa Sosyal Medya Facebook İyi İş – Başarılı Proje: PADEM Psikoloji

İyi İş – Başarılı Proje: PADEM Psikoloji

754
0
PAYLAŞ

Sosyal medya ve internet artık her şirket için önemli. Öyle ki psikoloji alanında hizmet veren şirketler için bile hayati bir önemde. İşte o şirketlerden birisi de PADEM Psikoloji. İyi İş – Başarılı Proje kategorimizi, bu hafta internet ve özellikle de sosyal medyayı aktif olarak kullanarak rakiplerinin önüne geçen PADEM Psikoloji’ye ayırdık.

PADEM Psikoloji’de psikolog olarak görev yapan Ferhat Aydın’a internet ve sosyal medyanın kendileri için ne ifade ettiğini, bu yeni mecraların şirketlerine ne gibi faydalar sağladığını sorduk. Keyifli ve benzer şirketler için öğretici olduğunu düşündüğümüz bir röportaj oldu.

PADEM Psikoloji, müşterilerine ulaşmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanan bir şirket.

Öncelikle şirketinizi ve yaptığınız işi öğrenelim. PADEM Psikoloji ne gibi hizmetler veriyor?

PADEM Psikoloji, aslında psikolojinin bütün alanlarında var olan bir kurum. Ruh sağlığı uzmanlarına yönelik eğitim organizasyonları, yaptığımız ana işlerden bir tanesi. Bizden eğitim alan bir uzman, organizasyon kalitemizi diğer kurumlarla kıyaslamıyor bile. Türkiye’de 5 yıldızlı otelde psikoloji eğitimi organize eden başka bir firma yoktur çünkü. Başvuru süreci, faturalandırma, bazen kişiye özel çözümler, sertifikasyon, eğitimci kalitesi vs durumlarda belirli bir kalitemiz var ve bu standartlar bizim olmazsa olmazımız.

İkinci olarak psikolojik danışmanlık ve zeka-gelişim testleri alanında hizmet veriyoruz. Bakırköy’deki merkezimizde çocuk-ergen-yetişkin ve çift-aile terapisi alanında uzman terapistlerimiz var. Psikolojik testler konusunda da tam zamanlı çalışan bir psikolog arkadaşımız var. Kaliteli bir kadroyla kaliteli bir hizmet vermeye çalışıyoruz.

Üçüncü olarak ‘psikolojimarketi.com’ adında bir e-ticaret sitemiz var. Sitemizde psikolojiyle alakalı materyaller, filmler, kitaplar, test malzemeleri ve çocukların gelişimini olumlu etkileyen yapboz tarzı materyallerimiz var. Genel olarak bu 3 alanda yürütüyoruz çalışmalarımızı.

Sosyal medya müşteriye ulaşmanızda ne kadar işe yarıyor?

Bizim eğitimlerimize başvuran insanların doldurdukları bir form var. Online olarak doldurulan bu formdaki sorulardan bir tanesi ‘bize nereden ulaştınız?’. Ortalama 10 kişiden 2 ‘si Facebook ya da Twitter‘dan haberdar olduğunu ifade ediyor. Onun dışında toplu mail ve SMS yöntemlerini kullanıyoruz. Bir de tabi bizden eğitim alıp memnun kalmış insanlar ve onların arkadaşları da bize ulaşılmasında etkili oluyor.

Hangi sosyal medya mecralarını kullanıyorsunuz?

En aktif olduğumuz Twitter ve Facebook. Her gün düzenli olarak eğitim duyurularımızı paylaşırız bu mecralarda. Onun dışında psikoloji ile alakalı bilgiler, analizler ve benzeri tarzda paylaşımlarımız da oluyor. Instagram hesabımız da var ama bu ikisi kadar aktif değil.

En fazla geri dönüş aldığınız mecra hangisi?

Eğitime ve döneme göre değişiyor ama Twitter sanki daha etkili gibi. Çünkü Facebook, paylaşımlarınızı herkese ulaştırmıyor.

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

4 yıldır var olan bir kurum olduğumuz için toplu bir datamız var bu anlamda. Yıllardır bizden hizmet alan insanların etkinliklerimizden haberdar olmak için verdikleri mail ve sms bilgileri. Düzenli olarak mail ve sms aracılığıyla bu kitlelere ulaşmaya çalışıyoruz.

Onun dışında Facebook’taki psikoloji ve psikolojiyle alakalı gruplarda bu duyuruları paylaşmaya özen gösteriyoruz. Bunun dışında farklı başlıklarda 18 tane web sitemiz var ve Google Adwors olaylarını kullanmaya çalışıyoruz.

Sosyal medyanın bu kadar aktif olmadığı dönemlerde müşteriye nasıl ulaşıyordunuz?

Eş dost, memnuniyetin kulaktan kulağa yayılması ve mail sistemleri diyebilirim. Sonuçta araştırmalar en etkili reklamın kulaktan kulağa olduğunu söylüyor.

Bu iş için ayrı bir personel istihdam ediyor musunuz? Veya etmeyi planlıyor musunuz?

Tam zamanlı çalışan psikolog arkadaşımızın görev tanımlarından birisi de budur. Sosyal medyada bu eğitimleri ve hizmet alanlarımızı paylaşmak, insanlara bu mecralarda ulaşmaya çalışmak…Ama şuna inanıyorum, siz istediğiniz kadar kullanın, Google reklamlarını ya da sosyal medyayı, insanlar sizden memnun değilse bir daha hizmet almaz. Böyle olunca da ömrünüz çok uzun olmaz. PADEM bu anlamda 4 yıldır yükselen bir grafikle çıtayı yükseltiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.