Ana sayfa İyi İş [Başarılı Projeler] İyi İş – Başarılı Proje: Stajim.net

İyi İş – Başarılı Proje: Stajim.net

642
0
PAYLAŞ

İyi İş – Başarılı Proje bölümümüzü bu hafta, staj ve stajyer arayanları bir araya getiren stajim.net‘e ayırıyoruz. Daha önce Medya Akademi’de haberini de yayınladığımız stajim.net alanında öncü bir platform halini aldı.

Stajim.net, staj yapmak isteyen meslek lisesi ve üniversite öğrencileri ile stajyer arayan şirketleri buluşturuyor. Platformun kurucuları “Stajyer arayan firmalar için kalifiye ve uygun pozisyonlara uygun stajyer adayını bulmak zor iken; öğrenciler için de staj programlarını araştırmak ve kendinize uygun staj programını bulmak kimi zaman çok karmaşık olabilir” diyor. Stajim.net ile stajyer arayan firmaları ve staj arayan öğrencileri bu karmaşadan kurtarmayı amaçladıklarını belirtiyorlar.

Projenin kurucuları arasında olan Elis Yılmaz ile stajim.net’in kurulma sürecini, çalışma sistemini ve geleceğe dair planlarını konuştuk. Keyifli ve girişim yapmak isteyenler için öğretici olacak bir röportaj oldu…

Gençlere staj, şirketlere de stajyer bulunabilecek bir platform oluşturma fikri nasıl doğdu?

Stajim.net, ben ve Bilkent Üniversitesi’nde okuyan arkadaşım Emre Aykan tarafından yaklaşık 4 ay önce kurulmuş bir internet girişimi.

Bu yaz ve önümüzdeki yıllarda staj yapmamız gerektiği için staj ilanlarını sürekli takip etmeye çalışırken bir akşam Emre arayıp böyle bir staj ilan sitesi kurarsak sence nasıl olur diye ortaya bir fikir attı. Fikir o kadar hoşuma gitti ki ilk tepkim “Kurduk bile” demek oldu.

Türkiye’de 5 milyondan fazla üniversite öğrencisi olduğunu ve staj yapma zorunluluğu olan lise öğrencilerini, Management Trainee yapmak isteyen yeni mezunları düşününce bu fikri kesinlikle hayata geçirmemiz gerektiğine karar verdik. Çünkü biz dâhil çevremizde staj yapmak zorunda olan ya da böyle bir zorunluluğu olmasa bile tecrübe kazanmak ve daha güzel bir kariyer başlangıcı için staj yapmak isteyen çok arkadaşımız vardı.

Staj bulmakta zorlanan öğrencilerin yanı sıra kalifiye ve uygun stajyer bulmakta zorlanan firmalar olduğunu da fark ettik. Bu ihtiyaçlara cevap vermek için stajyer arayan firmalar ile staj arayan öğrenciler arasında bir köprü kurulması gereken özel bir ilan sitesi olması gerektiğini düşünerek böyle bir girişime imza attık.

Elis Yılmaz Staj
Elis Yılmaz – Stajim.net

Bu fikri hayata geçirmek ne kadar sürdü? Bu süreç nasıl ilerledi?

Telefon konuşmasından sonra hemen araştırma yapmaya başladık. Gecesinde sabaha kadar uyumayıp o heyecanla hemen uygun bir isim düşünmeye başladık. Şans eseri Emre’nin içinde ‘stajım’ geçen bir cümle kurması sonucu ismin Stajim.net olmasında karar kıldık.

Fikre o kadar güvendik ve inandık ki siteyi almadan önce Facebook ve Twitter hesaplarını aldık.

Emre ile aylık son paramızı sitenin domainine ve alan adına yatırdıktan sonra hiç kimseye duyurmadan 10 gün civarı siteyi düzenlemeye ayırdık. Sonrasında önce kendi çevremizden başlayarak siteyi öğrencilere yaymak için çalışmalara başladık, Webrazzi’de ve Milliyet’te bu girişimimizle ilgili haberimiz çıkması üzerine yayıldığımız kitle de hızla arttı. Ve süreç bugüne kadar geldi.

Stajim.net’in bilindik kariyer sitelerinden farklı ne? Kullanıcılara diğerlerinden farklı ne sunuyorsunuz?

Diğer kariyer sitelerinde staj aradığınız zaman filtrelemeler size aramalarınız arasında olmayan diğer iş ilanlarını da filtreliyor. Stajim.net sadece staj arayan öğrencilere yönelik olduğu için her şeyden önce öğrencileri bu karmaşadan kurtarıyor.

Bunun yanında Stajim.net bir sosyal platform; staj arayan öğrenciler kendi staj tecrübelerini paylaşabiliyor, şirketlere oy vererek ve oylama sonuçlarına bakarak tercih edilen staj yerleri hakkında fikir sahibi olabiliyor ve üye kullanıcılar kendileriyle ortak bir amacı olan kişilerin bulunduğu bu platformda mesajlaşabiliyor.

Şu ana kadar çalıştığımız firmalardan gelen tepkiler çok olumlu çünkü siteyi takip eden öğrenci kitlesi çok fazla en doğudan en batıya Türkiye’nin her yerindeki üniversitelerden ilanlara başvurular alıyoruz. Ve bu çeşitlilik ile firmaların kendilerine uygun kalifiye stajyeri bulmalarını kolaylaştırıyor.

Geldiğiniz noktada sitenizi bir ayda ortalama kaç kişi ziyaret ediyor?

Aylık 100 binden fazla kişi sitemizi ziyaret ediyor.

Sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz? Sosyal medya mecraları projenize nasıl katkı sağlıyor?

Sosyal ağlar bizim için sadece staj ilanlarını paylaştığımız bir mecra değil aynı zamanda öğrencilerin ilgisini çekecek ve kariyerleri için faydalı olacak haberleri ve birlikte çalıştığımız öğrenci kulüplerinin etkinliklerini duyurduğumuz bir yer.

Sosyal medya kullanımı bizim için çok önemli çünkü günlük ziyaretçi kitlemizin yüzde 60 ila 70ini sosyal medyadan elde ediyoruz.

Özellikle Facebook ve Twitter’ı çok aktif kullanıyoruz. Facebook ve Twitter’da 4 ay gibi kısa bir sürede hiçbir reklam aracını kullanmadan 30.000’den fazla takipçiye ulaşmayı başardık.

Sosyal medyada aylık 1.000.000’dan fazla gönderi erişimi elde ediyoruz. Kısacası sosyal medya Stajim.net’in daha fazla kullanıcıya ulaşması konusunda kullandığımız en önemli araçlardan birisi.

İlerisi için düşündüğünüz bir gelir modeli var mı?

Şu an için gelir modelimiz reklamlar ve Stajim.net’e özel olarak yayınladığımız ilanlar.

Önümüzdeki günler için geliştirmekte olduğumuz ve normal ilan sitelerinin kullandığı gelir modellerinden daha farklı gelir modeli fikirlerimiz de tabi ki mevcut.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.