Ana sayfa Klasik Medya Dergi Gün gelecek basılı gazeteler lüks olacak

Gün gelecek basılı gazeteler lüks olacak

493
0
PAYLAŞ

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin medyada yaşattığı devrimin ardından basılı gazete ve dergilerin ömürleri tartışılır oldu. Benim bu konudaki görüşüm basılı yayınların yarın da varlıklarını sürdürecekleri ama herkesin ulaşamayacağı bir lükse de dönüşecekleri yönünde…

Bugün haberi bilgisayarımızdan veya akıllı bir telefondan, internet üzerinden alıyor olmak “lüks” bir şey. Akıllı telefon fiyatları ve internet tarifeleri hiç de ucuz değil. Oysaki gazete bayilerinde satılan gazeteler 50 kuruş veya en fazla 1 liralık fiyatlarıyla çok daha ucuza ulaşılabilir haber kaynakları olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ancak bu durum ilerleyen yıllarda değişecek. Teknolojinin temel özelliği olan “zamanla gelişme ve ucuzlama” internet gazetelerini çok daha kolay ulaşılabilir hale getirecek. Maliyetler olabildiğince, mevcut durumdan da altlara düşecek. Zaten şimdi bile kağıt, mürekkep ve dağıtım maliyeti nedeniyle oldukça pahalı olan gazete basma işi zamanla daha da “pahalı” bir hal alacak.

Teknolojinin gelişip, ucuzlaması; basılı dergi ve gazete çıkartmaktaki maliyetlerin artması sonucunda basılı gazetelerin fiyatları oldukça artacak. Bu mecralarda sıcak haber mantığı da yerini yorum ve analize bırakacak.

İnsanlar gelişmeleri sıcağı sıcağına internetten, bunların detayları yorumlarını ise internetin yanı sıra basılı yayınlardan alacak. Sayıları azalacak olan basılı yayınlardan ayakta kalanlar işte bu işi yapanlar olacak. Ancak onların fiyatları da bugünden oldukça fazla olacak. Pazar günü kahvaltı sonrasında bir gazete alıp okumak iste herkesin yapmak istemediği ama toplumun bir bölümünün keyif aldığı bir lüks halini alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.