Ana sayfa Yazarlar Elif Akın İyi Bir Kariyer İçin İyi Bir Hikayeniz Olmalı!

İyi Bir Kariyer İçin İyi Bir Hikayeniz Olmalı!

548
0
PAYLAŞ

Sıradan bir olayı, ya da yaşadığınız herhangi bir deneyiminizi “hikayeleştirdiğiniz” kadar özel ve anlamlı kılarsınız. O da nasıl oluyormuş der gibi bir haliniz var. Aslında her olay sıradandır, ama siz bir anlam yüklediğinizde sizde bir fark yarattıysa işte o olay yeni bir boyut kazanır, hikaye, belki de sayfalar dolusu romana dönüşüverir.

Nasıl fark edileceğiniz ise yetenekleriniz, farkınızı öne çıkarmanızla bağlantılı

Dünyada ırkı, rengi, dili, dini farklı milyarlarca insan var. Nasıl fark edileceğiniz ise yetenekleriniz, farkınızı öne çıkarmanızla bağlantılı. Her insan belli bir eğitim hayatını tamamladıktan sonra iş hayatına atılıp para kazanmak, kariyer yapmak, hayatına yön vermek ister. Mezun oldunuz, o rengarenk öğrencilik hayatınız bir bakmışsınız hemen bitivermiş. E şimdi ne yapacaksınız? Eğitim hayatınız boyunca bavulunuza doldurduklarınızı da yanınıza alarak başlarsınız özgeçmişinizi yazmaya. İnternette iş bulma sitelerinde de profil oluşturmalısınız ki firmaların iş ilanlarına başvuru yapabilesiniz.

Diyelim ki çok istediğiniz bir kurum, internette iş ilanı vermiş ve o işte tam size göre; e haydi başvuru zamanı! Başvuru sırasında karşınıza ilk çıkan şey “ön yazı”. Yani firmalar sizden “neden bu iş yeri ve neden bu pozisyonda çalışmak istiyorsunuz?” diye kendinizi anlatan kısa ve öz bir yazı isterler. Aslında sizden istedikleri, “binlerce başvuru var, ben neden seni seçmeliyim, açıkla” der. İşte o yazıda sizin hikayeniz, o iş için daha önceleri ne gibi projeleriniz olmuş, neyin peşinden koşmuş ve ne maceralar yaşamışsınız tüm bunların anlatıldığı öz yazınız istenir.

Hikayenizi mutlu ya da hüsranla sonlandırmak size bağlı

Hikayeniz çok basit yaşadığınız sıradan bir olay bile olsa sizin hayatınızda bir değişiklik yaptıysa, heyecan yarattıysa bu farklılığı işverene yansıtmalısınız. Özgeçmişiniz değerlendirildikten sonra kaderiniz iş işverenin son sözüne bağlı olsa da hikayenizi mutlu ya da hüsranla sonlandırmak size bağlı.

Bir de internetteki varlığınız da bir o kadar önemli. Kendi adınıza açtığınız ya da yönettiğiniz bir web siteniz, blogunuz var mı? Facebook, Twitter, Instagram’ı ne kadar kullanıyorsunuz, neler paylaşıyorsunuz? Linkedin’de bir profil oluşturdunuz mu? Tüm bunlar inceleniyor ve sunmanız isteniyor sizden. Kendinizi bir kurum gibi düşünün. İş vereninizi de müşteri gibi. Siz bir ürün alırken ürünün internet sitesine, ne kadar kaliteli, kurumsal olup olmadığına bakarsınız değil mi? İşte işverenlerde sizi tanımadığı için sizi tanıtan sosyal medya araçlarından, blogunuzdan sizi izleyerek, işe alıp almayacağına karar verir.

Türkiye’deki işletmelerin kendilerine şöyle bir çekidüzen vermesini sağlayan, hizmet sektörüne yenilik getiren ünlü kahve satıcısı Starbucks’ı örnek vermek istiyorum. Starbucks başarılı logo çalışması ve lezzetli ürünlerinin yanısıra çok farklı kaliteli bir hizmet sunuyor müşterisine. Hergün kolaylıkla tüketebileceğimiz, kahve, su ya da çayı Starbucks diğer işletmelerden öyle bir farklılıkla sunuyor ki binlerce arzın içinden tercih sebebi oluyor.

Starbucks, aslında sizden kendi ürünleriyle, bir hikaye oluşturmanızı istiyor

Starbucks, self-servis yöntemiyle önce sizi kendi ürünlerinin içine çekiyor, bir anda tüketmekten zevk alacağınız ürünler karşısında başınızı döndürüyor ve sizi tüketime şevk ediyor. Seçtiğiniz ürünün nasıl yapıldığını görerek Starbucks’ın mutfağına güven duymaya başlıyorsunuz. Seçtiğiniz kahvelerinizin üzerine isimleriniz yazılarak Starbucks’ın rahat çalışma ortamlarının da bulunduğu mekanında hikayeniz yazmanızı istiyor. Starbucks aslında sizden kendi ürünleriyle kendi ortamında bir hikaye oluşturmanızı istiyor. Böylelikle siz dünyanın neresinde olursanız olun kahve içmek istediğinizde Starbucks’ı aramaya başlıyorsunuz. Starbucks’ın başarısı işte bu anlattıklarımda saklı.

Aslında çok zor gibi görünen her şey, çok kolay! Yeter ki farkınızı ortaya çıkarın, sunumunuza biraz renk, heyecan, istek ve azim katın, ortaya çıkan sonuca bakın tadından yenmez!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.