Ana sayfa Yeni Medya Blog İyi İş: Tema Tasarımıyla 136 Bin Dolar Kâr

İyi İş: Tema Tasarımıyla 136 Bin Dolar Kâr

862
1
PAYLAŞ

Medya Akademi’de iyi iş kategorisinde bu hafta tasarımları tüm dünyadan alıcı bulan bir dijital tasarımcıyı ağırlıyoruz. Arif Erdem yaptığı site tasarımları ile nasıl 136 bin dolar kazandığını ve işin inceliklerini anlatıyor…

Öncelikle seni tanıyalım istiyoruz. Bize biraz Arif Erdem’i anltabilir misin?

26 yaşında, Antalya’da ikamet eden, yaptığı işi sadece piksel yığınları olarak görmeyen bir dijital sanatçıyım. Esasen kendimi girişimci olarak görüyorum; bu bana daha geniş bir açıdan bakmamı sağlıyor. Uzun zaman sonra arkamı dönüp baktığımda, kendimi sadece yaptığı işten para kazanmış biri olarak görmek en büyük korkum. Bir başka insanın da hayatına dokunmadan tasarım asla bitmiş olmayacak.

Web siteleri için tema tasarlıyorsunuz. Ancak tema tasarımı Türkiye’de küçük bir kesim tarafından bilinse de toplumun geneli tarafından bilinmiyor. Öncelikle tema tasarımı derken neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

Kullanıcılar için estetik çözümler sunan, WordPress platformuna uygun, amaca uygunluk arz eden temalar yapıyoruz. Evet web tasarımla uğraşan insanları bir sınıf olarak kabul edersek bu sınıfın çoğu henüz bilmiyor ama son zamanda müthiş bir ilgi var tema tasarımı/geliştirme konusuna. Özellikle maddi olarak getirisinin birçok işe göre güzel olması ve daha rahat bir iş akışı sunması tasarımcı/geliştiricilerin dikkatini çekti.

Temaların tasarımı ortalama ne kadar sürüyor? Bir temayı kaç günde tasarlıyor ve satışa hazır hale getirebiliyorsunuz?

Temaların tasarımında kesin bir tarih yok, yani şu kadar zamanda biter diyemiyorum çünkü temanın büyüklüğüne göre değişiyor. Başlangıçta uzun bir süre ne, nerede, nasıl kullanılması gerektiği hakkında bir fikir yürütüyoruz ve tasarımı ona göre yönlendiriyoruz. Ortalama bir tema için 3 haftada biter demek doğru, ama 3 ay da sürebilir, ya da daha fazla. Çok çok kısa sürede bitecek olan işleri birkaç kez daha gözden geçiriyoruz. Tasarım olarak 3 hafta süren bir tema, kodlamadan sonra toplam 2 ay gibi bir sürede hazır oluyor. Belki daha kısa.

Temaların fiyatları nasıl ve neye göre değişiyor?

Temaların fiyatını Envato belirliyor. Sayfa yapısı/çokluğuna göre değiştiği gibi Ecommerce gibi etkenler fiyatı doğrudan etkiliyor. 38 dolardan başlayan fiyatlar 105 dolara kadar çıkabiliyor.

Bir temadan ne kadar gelir elde ediyorsunuz?

Temadan temaya değişiyor tabii ki, standart bir gelir yok. Üst sınır olarak bir tasarımdan bugüne kadar 40 bin dolar gelir elde ettik. Daha fazlası için daha çok çalışıyoruz. Farklı olmak kolay, daha iyi olmak daha zor. Amacımız bu yönde.

Röportaj Fotoğraf
Arif Erdem

Bugüne kadar internet üzerinden tema satışı yaparak ne kadar para kazandınız?

Toplamda 136 bin dolar gelir elde ettik. 8.Level Elite Author’uz. 2015 yılı için daha büyük planlarımız vardı ama başlayan aylarda birkaç aksilik oldu. En kısa zamanda 1 Milyon Dolar barajını geçmek istiyoruz. Bu bağlamda Antalya’da tasarım ofisi açtık, artık işlerimizi oradan yöneteceğiz.

Ofise geçmenin amacı nedir? Freelance olarak yapılan bir işte neden ofise geçme kararı aldınız?

Freelance çalışmak aslında cips yemek gibi, çok lezzetli ve keyifli ama bir zaman sonra size kilo aldırıyor ve zararlı olmaya başlıyor. Zaman yönetimi ve sürekli evde bir şeylerin seni meşgul etmesi, üstüne bir de işleri telefondan yönetmek durumu eklenince bazı zaman 1 ayda çıkması gereken iş 3 ayda çıkıyor, e bu da haliyle insanın canını sıkıyor. Ofise geçme kararını bayadır düşünüyorduk. Sonunda sevdiğimi bir yer bulduk ve bu hafta taşınıyoruz.

Ofisimiz Antalya’da. Sadece 4 duvar içinde yer almak değil ofise geçmekteki amacımız, daha üretken bir alan inşaa etmek. Lanet dört duvar her yerde var. Gelip bir çayımızı içmek isteyen tüm tasarım tutkunlarını bekleriz.

Temalarınızı sattığınız ThemeForest nasıl bir platform? Biraz bilgi verebilir misiniz?

Themeforest, tasarımcı/geliştiricilerin temalarını satmaya yarayan, komisyon alarak hizmet veren, Avustralya’da yer alan Envato içerisinde bir kurum. Dünyanın her yerinden tasarımcı/geliştiricileri görmek mümkün. Bu konuda şu anda tekel sayılır, CreativeMarket gibi bu konuda hizmet vermek içim kurulmuş oluşumlar var ama tasarımcılar daha çok bu Themeforest dışında kalan yerleri trafik çekmek için kullanıyorlar.

Herkes yaptığı temaları ThemeForest’ta satabilme şansına sahip mi? Yoksa aranan belli kriterler var mı?

İşlediği cinayeti saklamak için öldürdüğü adamı biraz önce gömmüş bir katil ya da biraz sonra binmek üzere garajında bir Ferrari’si olan zengin, ya da bir dilenci….Kim olduğunuz Themeforest’ın umrumda değil, yeter ki geliştirdiğiniz tema Themeforest’ın kriterlerine uygun olsun. Zaten iletişim mail yoluyla olduğu için herhangi bir görüşme olmuyor. Tasarım ve geliştirme konusunda Themeforest standartlarında iş yapıyorsanız…Evet, aranan adam sizsiniz demektir.

Türkiye’de tema tasarlayarak, ThemeForest’ta satan çok sayıda kişi var mı? Biliyor musunuz?

Evet bildiklerim ve görüştüklerim tabii ki var, ama çok sayıda adam değiliz. Ama dediğim gibi, ilgi her geçen gün artıyor.

Tema tasarlayabilmek için neler bilmek gerekiyor? Gençlerin bu işi yapabilmesi için kariyerlerini nasıl planlamalarını önerirsiniz?

Tasarım tarafında bir tasarım programı ve üretken bir beyin. Kodlama tarafında ise yine bir kodlama aracı ve üretken beyin. Bir insanın bu işi yapabilmesi için çok çok çok çalışması gerekiyor, umarım sürpriz olmamıştır. Evet, her alan da olduğu gibi burada da yine o “çok çalışmak” karşımıza çıkıyor.

Tasarımcılar için özellikle reprodüksiyon tasarım ve tasarım kültürüne ilgi duymalarını öneriyorum. Okumayan ya da araştırmayan bir tasarımcının kısa zamanda bir operatöre dönüşmesi kimse için sürpriz olmaz.

İnsanlar bir web sitesi veya blog için tema alırken nelere dikkat etmeli?

Kesinlikle amacına uygun olmasına ve o temayı bir warezden indirmediklerine emin olsunlar. Her şeyi yapan tema değil, amaca uygun tema daha mantıklı olacaktır.

Kullandığın araçlar nedir?

Tasarımda sadık bir Photoshop kullanıcısıyım. Dosya transferinde Dropbox elimiz ayağımız nerdeyse. Dijital not tutma aracı kullanmıyorum, not defterim her zaman yanımda, elde yazılmış şeylerin güzelliğini çok daha başka ve özenli buluyorum.

Son olarak yeni başlayan tasarımcılara tavsiyelerin neler?

Sürekli tasarım yapmak zaten tavsiye değil yapılması gereken bir şey olduğundan onu geçiyorum. Okumayan bir tasarımcı hayal edemiyorum. Okumayan bir operatör hayallerimi süslüyor evet =) Sürekli olarak fikir süreci üzerinde durmalarını önemle tavsiye ediyorum. Nesnelerin işleyişi ve tasarım mekaniği üzerine araştırma yapmalarını ve farklı ilgi alanlarından tasarıma tünel açmalarını çok çok çok önemle söylemek istiyorum.

Tasarım her yerde. Lütfen bulmak için uğraşın…

 

Kraftt ekibine ait bazı bağlantılar:

Themeforest: themeforest.net/user/Kraftt
Twitter: twitter.com/TeamKraftt
Dribbble https://dribbble.com/Kraftt

Arif Erdem’in Blogu: ariferdem.tumblr.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.