Ana sayfa İyi İş [Başarılı Projeler] İyi İş – Başarılı Proje: 180Derece Yapım

İyi İş – Başarılı Proje: 180Derece Yapım

603
0
PAYLAŞ

Medya Akademi’nin İyi İş – Başarılı Proje kategorisinde başarılı işleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta sizlere tanıtmak istediğimiz başarılı proje 180Derece Yapım adlı bir fotoğraf ve video yapım şirketi.

Bugüne kadar çok sayıda kurum, kuruluş, vakıf ve kişiye fotoğraf, fotoğraf serisi, video ve video serisi hizmetleri veren 180 Derece Yapım‘ın arkasındaki ekip ile konuştuk. Biz sorduk, Merve Bozcu ve Baran Şaşoğlu cevapladı…

180Derece’de neler yapıyorsunuz? Hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

180Derece, fotoğraf ve video yapım şirketidir. Her çeşit kurum, kuruluş, vakıf ve bireyler için fotoğraf, fotoğraf serisi, video ve video serisi hizmetleri sunuyoruz. Yaptığımız işi ikiye ayırıyoruz:

Birinci olarak; Tanıtım için Fotoğraf & Video: Bu kategoride, Genel Ürün Tanıtımı, Fuara Yönelik Ürün Tanıtımı, Etkinlik Tanıtımı ve Bireysel Tanıtım alt kategorilerden biri çerçevesine giren her türlü tanıtımı fotoğraf ve/veya video hizmeti aracılığıyla sunuyoruz. Özelliklerini ön plana çıkartmak istediğiniz bir ürün varsa, amacınız katıldığınız bir fuarda ürününüz ile dikkat çekmekse, işletmenizce organize ettiğiniz etkinliği hedef kitlesine ulaştırmak istiyorsanız ve özgeçmişinizi görsel bir yol ile ifade etmeyi düşünüyorsanız biz sizin için tüm profesyonel kanallarımızla seferber olarak fotoğraflar, videolar üretiyoruz.

İkinci olarak da Etkinlik için Fotoğraf & Video: Bu kategori ise Kurumsal Etkinlik ve Bireysel Etkinlik alt kategorilerinden oluşuyor. Adından yanlış anlaşılmasın, bu etkinlikleri biz organize etmiyoruz, sizin organize ettiğiniz etkinliği sizin için fotoğraf ve video ile kayıt altına alıyoruz. Bu etkinlik şayet kurum içi bir etkinlik ise etkinlik sonunda etkinliğin nasıl geçtiğine dair görsel bir raporlama, kalıcı bir belge edinmiş oluyorsunuz. İsterseniz kendi iletişim kanallarınızla hem kurum içi hem de ilgili hedef kitleniz ile bu görselleri paylaşabilirsiniz. Bu etkinlik sergi açılışı, tiyatro gösterimi veya doğum günü partisi gibi kişisel bir etkinlik ise siz etkinliğin tadını çıkartırken biz unutulmaz anları sizin için yakalıyoruz. Bu anların mutluluğunu tekrar tekrar yaşamak içinse tek yapmanız gereken profesyonel olarak çekilmiş video ve fotoğraflara tekrar tekrar bakmak oluyor.

Nasıl bir ekipsiniz? Ekibinizi tanıyabilir miyiz?

180Derece’yi Merve Bozcu ve Baran Şaşoğlu olarak kurduk. Kısaca bahsetmek gerekirse:

İTÜ Gemi İnşaatı Mühendisliği mezunu Merve Bozcu, mühendislik yapmak istemeyerek, 2014 yılında Film Noir üzerine yazdığı teziyle Kadir Has Üniversitesi’nde Sinema & Televizyon alanında yüksek lisansını tamamladı. Bir yandan, Galata Fotoğrafhanesi’nde Belgesel Fotoğraf Programı eğitimi alan ve fotoğraf projeleri üreten Merve, bir yandan çeşitli prodüksiyonlarda yapım asistanlığı, yönetmen yardımcılığı gibi farklı pozisyonlarda çalışarak prodüksiyon deneyimi kazandı. Şu anda ise 180Derece bünyesinde fotoğrafçılık ve yönetmenlik yapmaktadır.

Baran Şaşoğlu ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık ve Sinema ve TV bölümlerinde çift anadal programı kapsamında lisansını tamamladı. Aynı üniversitede Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Çeşitli filmlerde ve prodüksiyon şirketlerinde set asistanlığı ve reji asistanlığı yapdı. 2010 yılında başladığı video yapım işine, 180Derece çatısı altında devam etmektedir. Santral Kumpanya isimli tiyatro topluluğunun da kurucularından olan Baran hem kumpanyada hem de 180Derece’de yönetmenlik yapmaktadır.

Şirketin yönetimini ve idaresini bu iki kişilik ekip yürütmektedir. Ancak proje bazında, yapılan işlerin içeriklerine göre ekip değişkenlik göstermektedir. Bazı projeler için iki kişilik ekip yeterli olmaktadır. Bazı projeler içinse dirsek temasında olunan ve alanlarında yetkin kişiler proje ekibine dahil edilmektedir.

Kısacası, 180Derece’nin hem yapımcılık olarak adlandırılabilecek şirket içi işleyiş ve müşteri ilişkileri koordinasyonlarını, hem de müşterinin beklentisi doğrultusunda ortaya çıkartacağımız ürünün tasarlanması ve üretilmesi anlamında yaratıcılığını Merve Bozcu ve Baran Şaşoğlu olarak bizler üstlenmiş durumdayız.

İnternet kampanyalarında fotoğraf ve video kalitesinin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnternet, reklam verenler açısından özellikle son 3-4 yıldır önemli bir mecra haline gelmiştir. Bir yandan da internet birçok içeriğin sıklıkla üretildiği, paylaşımların durmadan yapıldığı ve bu paylaşımların çok geçici olduğu bir dünya ve bu anlamda ‘içerik kirliliği’ söz konusu.

İnternet kampanyalarında fotoğraf ve videonun kalitesi, bunca kalabalığın arasından sıyrılabilmek ve dikkat çekebilmek adına önemli bir kriter. Fotoğraf ve videolar ne kadar kaliteli olur ise kampanyanın kulaktan kulağa yayılması, yani ‘like edilmesi’, ‘share edilmesi’, ‘retweetlenmesi’, ‘repost edilmesi’ o denli olası oluyor. ‘Kalite’ elbette tek kriter değildir. Ancak önemlidir.

Büyük reklam verenlerin internet mecrasında da varlıklarını sürdürebilmesi çok da zor değil. Büyük reklam verenler açısından internet kampanyalarındaki ‘kalite’ kriteri de zaten bir gereklilik. Burada, yeni iş kuran, işini büyütmeye çalışan reklam verenlere; kampanyalarında kullanacakları fotoğraf ve videoların kalitesine, en az içeriği kadar önem vermelerinin markaları açısından son derece önemli olduğunu hatırlatarak bu sorunun cevabını bitirelim.

İçerik üretim süreciniz nasıl ilerliyor? Örneğin bir etkinliğin tanıtımı için size başvurulduğunda nasıl bir süreç işliyor?

Etkinlik ve/veya Tanıtım işleri için Fotoğraf – Video üretim süreçleri temelde aynıdır. Bu süreç üçe ayrılır: Ön-prodüksiyon, prodüksiyon ve post-prodüksiyon.

Bir organizasyon şirketi bizden bir konserin tanıtımını yapmamızı istiyor diyelim. Ön prodüksiyon aşamasında şirketten etkinlikle ilgili gerekli temel bilgileri ve tüm detayları ediniriz. Bu bilgiler doğrultusunda uygun bir tasarım sunumu (konsept, senaryo, teknik ve estetik tercihler, video süresi, fotoğraf sayısı, vb.) ve bu tasarıma yönelik bir bütçe sunumu yaparız. Ortak bir noktada buluştuğumuzda prodüksiyon yani çekim aşamasına geçeriz. Çekimden sonra ise post-prodüksiyon sürecimiz başlar. Bu süreçte işi teslim etmek ve uygun mecralarda yayınlamak üzere fotoğraf ve videoları kurgularız. Şirkete nihai iş sunumunu yaparız. İstekleri doğrultusunda revize hak(lar)ı vardır. Son düzeltmeleri yaptıktan sonra video ve fotoğrafları kullanıma hazır halde teslim ederiz.

Bu süreci web sitemizde ‘Nasıl Yapıyoruz?’ başlığı altında detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İyi bir fotoğraf ve video çekiminde ücretler nasıl değişiyor? Gönüllü yaptığınız işler de var mı? Bu tür projeleri neye göre belirliyorsunuz? Kıstaslarınız var mı?

İşin içeriğine, teknik gerekliliklerine, iş yükünün yoğunluğuna ve ortaya çıkacak son ürünün nerelerde ve ne kadar süreliğine yayınlanacağına göre ücretler değişmektedir.

Gönüllü yaptığımız işler, evet, var. Bütçesi düşük olan veya hiç olmayan projeler geldiğinde eğer kendimizi geliştirebileceğimiz ve yeni şeyler deneyimleyebileceğimiz bir iş olduğunu düşünüyorsak gönüllü olarak çalışıyoruz. Bunun yanı sıra arkadaşlarımız ve öğrenciler için de gönüllü işler yaptığımız oluyor.

Bugüne kadar yaptığınız işler arasında öne çıkanlardan bir iki tanesini paylaşabilir misiniz?

Bugüne kadar oyuncu tanıtımları ve çok sayıda örnek iş yaptık. Dileyenler web sitemiz üzerinden, www.180dereceyapim.com/oyuncu-tanitim ve www.180dereceyapim.com/ornek-isler adreslerinden yaptığımız işlere bakabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.