Ana sayfa Yeni Medya Gazete (İnternet) Çin’den Yabancı Haber Sitelerine Sansür

Çin’den Yabancı Haber Sitelerine Sansür

320
0
PAYLAŞ

Baskıcı internet politikasıyla tepki çeken Çin Halk Cumhuriyeti’nde yabancı haber sitelerine erişilemiyor.  Ülkede dünden bu yana Reuters, Bloomberg ve Wall Street Journal’ın da aralarında olduğu çok sayıda yabancı medya kuruluşunun internet haber sitelerine ve birçok uluslararası televizyon yayınına erişiminde sorun yaşanıyor.

Çin hükümetinden açıklama gelmedi

Aralarında BBC’nin de olduğu birçok televizyon yayınına ve web sitelerine erişim sorunları yaşandığı andan itibaren gözler Çin hükümetine yönelmiş durumda. Ancak Çin tarafından konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama şu ana kadar yapılmadı.

Çin hükümetinin baskıcı internet politikası

Gelişen ekonomisine karşın insan hakları konusunda hala sınıfı geçemeyen Çin’de internet sansürü her geçen gün daha da baskıcı bir hal alıyor. Ülkede Batılı internet sitelere erişimde sıkıntılar her geçen gün artarken VPN hizmetine erişimin de önünün kapatılması amaçlanıyor. (VPN konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz, makalemize göz atabilirsiniz: “VPN Nedir? Nasıl Çalışır? Başarılı VPN Programları Hangileri?” )

Ülkede sosyal medya ve GMail yasak

Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde Google, Facebook, Youtube ve Twitter gibi sitelere erişilemiyor. 2014’ün son aylarında erişimi engellenen Instagram’a da hala ulaşılamıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.