Ana sayfa Haber Google, Köprü Sayfalara Savaş Açtı

Google, Köprü Sayfalara Savaş Açtı

482
1
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük arama motoru Google, arama sonuçlarının sıralamasının belirlendiği kriterlerde geliştirmeler yaptığını duyurdu. Dev arama motoru artık  köprü sayfaları cezalandırmaya başlayacak.

Spam sayfaların önüne geçilecek

Google’ın webmaster blogunda duyurduğu güncelleme ile arama sonuçlarında “köprü sayfa”ların etkisini azaltmaya yönelik bir yenilik planlıyor. Bu plan çerçevesinde Google, arama sonuçlarında köprü sayfaların etkisini kırmak amacıyla site değerlendirme kriterlerini geliştirdi.

Köprü sayfa nedir?

Yapılan açıklamaya göre Google, arama sonuçlarındandaha fazla trafik elde etmek amacıyla köprü sayfaların kullanımına karşı girişimlerde bulunacak. Peki, köprü sayfa nedir?

Google’daki arama sonuçlarımızda ne yazık ki sıklıkla karşılaştığımız köprü sayfalar, belirli bir sayfanın arama sonuçlarında iyi bir sıralama alması için SEO amacıyla oluşturulmuş ve aslında konuyla alakasız içerik barındıran sayfalardır.

1 YORUM

  1. Arama sonuçlarını iyileştirme amacı gütmediği kesin. Hayvanlı güncellemeler başlayalı beri (son 3 yııldır) google artık arama motoru olmaktan tamamen çıktı ve reklam network’ü olmayı politika olarak belirledi.Arama sonucunda google önünüze muhtemel en iyi sonucu değil, kendisi için optimum faydalı sayfayı getiriyor. Yılbaşından bu yana yahoo/bing ikilisine ciddi sayılabilecek sayıda kullanıcı kaptırdı. Üstelk bing/yahoo motorlarının algoritmalarında öyle devrimsel bir iyileştirme falan da olmadı. “Kardashian nerde yemek yedi” yada “survivorda kim elendi” tarzındaki aramalardan biraz daha spesifik bir şeyler aradığınızda derdinizi wikipedia da çözmüyorsa google üzerinden ulaşılabilen sonuçlar evlere şenlik.

    Hele ki temiz haber ve bilgi peşindeyseniz arama motorlarını boşverin ve keşfettiğiniz güvenilir sitelerin adreslerini tarayıcınızda veya aklınızda tutun. Güncel siyasi haberlerin arama sonuçlarında ciddi manüpilasyonlar olabileceğine dair kuşkular taşımaya yetecek denli tuhaf sayfa birincilikleri var google sonuölarında.

    Yazınız için tebrik ediyorum. Saygılar, iyi çalışmalar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.