Ana sayfa Haber Ortalama İnsan IQ’su 20 Puan Yükseldi

Ortalama İnsan IQ’su 20 Puan Yükseldi

515
0
PAYLAŞ

İnsanların zeka seviyelerini ölçmek için kullanılan en yaygın yöntem IQ testi oluyor. Peki insanlığın zeka seviyesi yıllara göre değişiyor mu? Evet! 1950’den bu güne insanlığın ortalama IQ seviyesi 20 puan artmış durumda.

İnsanlar artık daha zeki

Yapılan araştırmalar, insanların yıllar geçtikçe daha zeki olmaya başladığını ortaya koyuyor. BBC’nin haberine göre 48 ülkede gerçekleştirilen bir araştırmaya göre 1950’den bu yana insanların IQ seviyesi 20 puan yükselmiş durumda.

İnsan Zeka Gelişimi

 

Sebep yaşamın zekaya daha bağlı hale gelmesi

Yapılan araştırmalarla olraya çıkan bu çarpıcı sonucun birçok sebebi olacağı üzerinde duruluyor. Ancak uzmanlar bu süreçte dünyada iş ve yaşamın zekaya daha bağlı hale gelmesinin payının büyük olduğunu belirtiyorlar.

Yani insanlar zekaya daha fazla ihtiyaç duymaya başaldıkları için doğal olarak bu özelliklerini geliştirmeye çalışıyor ve insanlığın ortalam IQ seviyesi de artmış oluyor.

Flynn Etkisi

İnsanlığın zeka seviyesinin artmasını ortaya koyan ve “Flynn Etkisi” denen bu teoriyi bizzat teorisyeni James Flynn daha önce TEDTalks’ta yaptığı bir konuşmada detaylı olarak anlatıyor. Dilerseniz Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.