Ana sayfa Bilgi Güvenliği İnternete Alternatif Erişim Yöntemleri

İnternete Alternatif Erişim Yöntemleri

442
0
PAYLAŞ

İnternet, her ne kadar iletişim ve bilgi alma özgürlüğünün bir temsilcisi olarak görünse de, zaman zaman devletlerin veya şirketlerin kontrolü altına girme tehlikesiyle de karşı karşıya kalabiliyor. Site yasaklama, sansür, internet üzerinde faaliyet gösteren belirli iletişim kanallarının yasaklanması gibi durumlar ise bu söylediklerimizin bir yansıması olarak görülebilir.

Peki bu durumdan nasıl korunabiliriz? İnternete yönelik yasaklamalar devreye girdiği zaman bizim alternatiflerimiz neler olacaktır? Yazımızda internete alternatif erişim yöntemleri üzerine bazı önerilerimiz olacak.

Zenmate: Google’ın tarayıcısı olan Chrome için kullanılabilir durumda olan bu eklenti, sizi farklı bir ülkeden giriş yapmış gibi gösteriyor ve bu sayede birçok siteye yasaklanmasına rağmen bağlanabiliyorsunuz. Bu hizmet aynı zamanda Türkiye’den girişine izin verilmeyen Netflix gibi paralı hizmetleri de sorunsuz şekilde alabilmenize imkan sağlıyor.

Tor Tarayıcı: Birçok platformu halihazırda desteklemekte olan Tor Tarayıcı, hem kullanıcı alışkanlıklarınızı ve konum bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmıyor hem de çoğu zaman sansür engelini aşabilmenizi sağlıyor.

Tunnel Bear: Android, iOS, Mac ve PC versiyonları bulunan VPN programının özelliği sadece aç-kapa özelliğini kullanarak sizi reklamlardan, gereksiz pop-up’lardan, IP ve çerez izleme isteklerinden kurtarması, ayrıca internet sansürünü de farklı bir ülkeden giriş yapmış gibi görünmeniz sayesinde bitirmesi.

Twitter SMS ve Arama Hizmeti: Mısır’da 2011 yılında yaşanan halk ayaklanmasında sık kullanılan bir yöntem olduğunu bildiğimiz bu hizmet, bazı operatörlerin SMS ücreti ödenmesi kaydıyla tweet’lerinizi hesabınıza iletmesini sağlıyor. Arama hizmeti ise farklı bir ülkeden açılan hatta telefon etmeniz sayesinde yönergeleri izleyerek mesajlarınızı hesabınıza iletmek konusunda sizlere yardımcı oluyor.

Not: İnternet erişiminde tüm engelleri aşabileceğiniz VPN hizmetlerini daha önceki bir makalemizde incelemiş ve başarılı VPN servislerini sıralamıştık. Söz konusu makalemize ulaşırsanız, konu hakkında daha detaylı bilgilere de erişebilirsiniz: VPN Nedir? VPN Nasıl Çalışır? En Başarılı VPN Uygulamaları Hangileri?

Önemli bir not: VPN hizmeti kullanırken, yaptığınız tüm işlemler, o hizmeti sunan servis tarafından görülebilir. Bu nedenle 3. kişilerin görmesini istemeyeceğiniz bilgileri VPN üzerinden paylaşmayın. Örneğin bankacılık işlemlerini VPN üzerinden yapmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.