Ana sayfa Yeni Medya Blog İyi İş, Başarılı Proje: Merve Özkaynak Vlog

İyi İş, Başarılı Proje: Merve Özkaynak Vlog

851
1
PAYLAŞ

Medya Akademi’de “İyi İş – Başarılı Proje” kategorisinde bu hafta başarılı bir vlogger’ı konuk ediyoruz. Merve Özkaynak Youtube kanalı ve diğer sosyal medya hesaplarıyla başarıyı yakalamış bir isim.

Hayata ve özellikle kadınlara dair paylaşımlarla dikkat çeken Merve Özkaynak sadece Youtube’ta 82 binden fazla aboneye, 6 milyonun çok üzerinde izlenme sayısına sahip. Facebook ve Twitter’da da aktif, bu mecralarda da on binlerce kişiye ulaşabiliyor.

Sizler için Merve Özkaynak’a ulaştık ve başarısının sırrını sorduk. İşini keyifle yapan Merve Özkaynak, sosyal medya fenomenliğine uzanan yolculuğunu, bu sürçte nelere dikkat ettiğiniz içtenlikle anlattı.

Bizler için keyifli bir röportaj oldu. Dileriz sizin için de keyifli ve ilham verici bir röportaj olur… Ancak röprotajı okumadan onu daha fazla tanımanızı da istiyoruz. Bu nedenle röportajdan önce, Merve Özkaynak’ın kendisini ve projelerini anlattığı videoyu izlemenizi öneriyoruz…

Sizi diğer blogger ve sosyal medya fenomenlerinden ayıran özelliğiniz video blogger kimliğiniz. Neden video video blog da yapmaya karar verdiniz?

Kişisel ilgi alanımla uzmanlık alanımı birleştirebileceğim bir proje hep hayalimdi. Profesyonel çalışma hayatıma ara verdikten bir süre sonra uzmanlık alanım olan dijital pazarlama hakkında bir blog girişimim oldu ancak içimde bir yerlerde hep çocukluğumdan ve ilk iş deneyimlerimden kalan moda, makyaj ve bakım üzerine birşeyler üretme fikri vardı. Yazarak iletişim kurmak yerine konuşarak ve uygulamalı bir şekilde göstererek anlatmanın çok daha faydalı ve eğlenceli olacağını düşündüm ve kendimi bir anda Youtube’da buldum.

Video bloglarınız oldukça profesyonel görünüyor. Bu kalitede yayın yapmak için neler gerekiyor? Bu işe merak duyan herkes video blogger olabilir mi?

Her işte ya da kişisel uğraşta olduğu gibi ilgi duyuyor ve merak ediyor olmak işin yalnızca başlangıç kısmı. Sürdürülebilir ve kaliteli bir proje ortaya çıkartmak için mutlaka çok araştırmak ve çalışmak gerekiyor. Önemli olan fark yaratmak ve kendini sürekli geliştirmek.

Ürettiğiniz içeriğin yanı sıra izleyiciler, ses, görüntü, ışık vb. gibi teknik detaylara da oldukça önem veriyorlar, eğer gerçekten izlenebilir olmak istiyorsanız önce kendiniz olmalı, sonra çok araştırmalı ve bunu iş olarak görüp yatırım yapmalısınız. Yatırımdan kastım sadece maddi değil manevi yatırımdan da bahsediyorum. İzleyicilerinizin fikirlerine ve isteklerine değer vermediğiniz taktirde kitlenizin ne istediğini anlayamayacağınızdan doğru ve paylaşılabilir içerikler de üretmeniz mümkün olmayacaktır.

Dünyada ve Türkiye’de takip ettiğiniz video bloglar var mı?

Tabi ki, çalışma modeli olarak çok beğendiğim ve ilgiyle izlediğim vlogger’lar var. Örnek olarak, Zoella’yı takip ediyorum. Her zaman çok samimi ve alternatif videolarıyla hayatını anlatıyor. Aslında sadece güzellik ve moda üzerine değil paylaşımları. Bununla beraber Pewdiepie da kesinlikle çok başarılı.

Youtube’un yanı sıra diğer sosyal mecralarda da aktifsiniz. Facebook’ta 110 binin üzerinde beğeniniz var.Instagram’da da 70 bini geçkin takipçiye sahipsiniz. Bu kadar insana ulaşmanın püf noktası ne? Bu mecralarda başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor?

Samimi olmak. Eğer ana mecranızı samimiyet ve içtenlikle yönetebiliyorsanız sosyal medya kanalları da o çizgide ilerliyor zaten.

Bununla birlikte gerçekten de takipçilerin taleplerini de dikkate alıyor olmam, aktif bir etkileşim içinde olmamız gibi etkenler de var.

Web sitenize ve sosyal mecralara günde kaç saatinizi ayırıyorsunuz?

Video çektiğim zamanların dışında günümün büyük bölümünü kanalımı geliştirmek için çalışarak ve sosyal medya hesaplarımı yöneterek geçiriyorum. Evet, birden fazla mecraya yetişmek oldukça zor ama bu benim işim ve bir yandan da hayatımın büyük bir parçası… O nedenle çok severek yapıyorum.

Tüm mecraları göz önüne alırsak, hangisini kendinize daha yakın buluyorsunuz? Hangi mecranın daha etkili olduğunu düşünüyorsunuz?

Hiç düşünmeden Youtube diyeceğim. Youtube üzerinden iletişimi, göz göze kurulan iletişime benzetiyorum, bir çok izleyicimden “Sanki yüz yüzeymişiz gibi anlatıyorsunuz” gibi yorumlar alıyorum.

Videolarımı yayınladıktan hemen sonra abonelerimle yorum üzerinden iletişime geçiyoruz. Hem çok samimi hem de sıcağı sıcağına bir iletişim oluyor.

Türkiye’deki sosyal medya fenomenlerinin pek çoğu bir iş modeli geliştirmeyi başaramıyor. Siz elinizdeki bu güçle nasıl bir gelir modeli düşünüyorsunuz?

Aslında güzel işler yapılıyor ancak dünyadan iş modeli yerine biraz daha ülkemize has iş modellemeleri yapılmalı. Reklam alan sosyal medya fenomenlerine, blog ya da vlog’lara bakış açısı hızlı bir şekilde değişebiliyor…

Genellikle kadınlara yönelik paylaşımlarınız oluyor. Ancak teknolojiyle de ilgili olduğunuzu biliyoruz. Teknoloji ile ilgili paylaşımlarınız da olacak mı? Video bloglunuzda sözünü ettiğiniz projeler ne aşamada?

İlk teknoloji videomu yaptığımda açıkçası çok fazla ilgi göreceğini beklemiyordum ama beklentimin çok üzerinde ilgi aldı. Anladım ki aslında kadınlar teknolojiyle oldukça iç içeler, sadece hemcinslerinden birisinin anlatması onları rahatlatıyor ve konuya dahil ediyor.

Bakımlı olmayı seven bir kadın olmanın yanı sıra girişimci ve teknolojiye de oldukça meraklı bir yapım var. Benim kanalım sadece bir makyaj kanalı değil tamamen hayatımı, ilgi duyduklarımı ve tecrübelerimi paylaştığım bir platform. Dolayısıyla izleyicilerim istediği sürece onlarla son zamanlarda kullandığım teknolojik ürünlerim ve uygulamalarım hakkında paylaşım yapmaya devam edeceğim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.