Ana sayfa Makale Tweet Akışını Haber Kaynağına Çevirin

Tweet Akışını Haber Kaynağına Çevirin

455
0
PAYLAŞ

Son dakika gelişmelerinde gazeteciler genellikle kamuoyunun görüşünü yansıtmak amacıyla insanlarla görüşme yapmaya çalışır. Bir olaydan etkilenen veya olayın görgü tanığı olan kişilerle iletişime geçmek gerekebilir. Bu kişiler haberin bakış açısını geliştirir.

Sıradışı durumlarda sıradan insanları bulmanın pek çok yolu vardır. Fakat her zaman kişinin talebimize nasıl yaklaşacağını veya kendisine ilettiğimiz mesajı okuyup okumadığını bilemeyiz. İşte bu noktada Twitter devreye giriyor.

Eğer bir kişi sıra dışı bir olaydan tweet atıyorsa düşüncelerini dünyayla paylaşmak konusunda sıkıntısı yoktur. Eğer bu kişilere ulaşmak mümkünse onlardan haberiniz için görüş almak daha kolay olacaktır.

Peki bir son dakika gelişmesinin olduğu bölgeden veya lokasyon itibariyle farklı bir yerde de olsa konuyla alakalı olabilecek bir tweet atan kişiyi nasıl bulacağız? Twitter arama çubuğuna anahtar sözcük girerek aratmak başlangıç için iyi bir yol olabilir. Yine de bu durumda kendinizi konuyla alakalı alakasız bir sürü tweetin içinde kaybolup giderken bulacaksınız.

Zaman aralığı

Arama sorgunuzda işinize yaramayacak tweetleri elemek size zaman kazandıracaktır. Twitter’ın kendi gelişmiş arama seçenekleri bu tweetleri görmekten kaçınmanızı sağlayacak özelliklere sahip. Bunlardan biri zaman aralığı oluşturmak. İki zaman noktası arasında tweetleri anahtar sözcüğünüze uygun olacak şekilde sıralayabilirsiniz.

Örneğin anahtar kelimemiz “galatasaray” olsun. Tweetleri kontrol etmek istediğimiz zaman aralığını da 1 Mayıs 2013 ile 1 Mayıs 2014 şeklinde belirledik diyelim. Oluşturmanız gereken arama sorgusu şu şekilde olmalı:

galatasaray since:2013-05-01 until:2014-05-01

Yani: anahtar sözcük, since:YYYY-AA-GG until:YYYY-AA-GG şeklinde olmalı.

Lokasyon bazlı arama

Olay yerinden tweet atan kişilerin bir kısmı bulundukları yere dair tweetlerinde bilgi veriyor olabilir. Ama 140 karakter sınırı nedeniyle bu her zaman mümkün olmayabilir. Ayrıca kişilerin o an orada olduklarına dair yazdıkları size pek de inandırıcı gelmiyor olabilir.

Twitter’ın ayarlar kısmından tweetlerde yer bildirimine izin ver seçeneği elinizi bir nebze kolaylaştırıyor. GPRS üzerinden tweetlere, tweetin hangi konumdan atıldığı bilgisi ekleniyor. Ancak özellikle Türkiye’de bu özelliği çok az kişi kullanıyor ve güvenli kalmak adına kullanımı da önerilmiyor. Çünkü telefondan atılan her tweete dair konum bilgisine erişirken Twitter aynı zamanda sizinle alakalı verileri de toplamış oluyor.

Her halükarda olay yerinde konum servislerini Twitter’la paylaşan bir kullanıcı bulunduğu ve onun da tweet attığını düşünecek olursak, kullanıcıyı bulmak için yapmanız gereken anahtar sözcük ve konum bilgisini şu şekilde arama çubuğuna yazmak:

güvenpark near:ankara

Bu arama sorgusu size Ankara yakınlarında, içinde “güvenpark” geçen tweetleri toplayacaktır.

Bir olayla ilgili Twitter üzerinden gelişmeleri paylaşırken kendi konumunuzu ispatlamak veya kullanıcıların gerçekten bulunduklarını iddia ettikleri bölgeden tweet atıp atmadıklarını görmek için koordinat tespiti yapacak araçlara ihtiyacınız var. Bunlardan biri: MyGeoPosition.com

Belli bir koordinata dair tweet edinmek istiyorsanız yapmanız gereken bu siteden gerekli koordinatları edinerek Twitter arama çubuğuna girmek.

Örneğin Taksim Meydanı’na ait koordinatları enlem 41.0370480 ve boylam 28.9858440 olarak tespit ettik. Taksim Meydanı’ndan içinde “Gezi Parkı” geçen tweetleri aramak için yapmamız gereken sorgu şu şekilde:

“Gezi Parkı” geocode:41.0370480,28.9858440,0.2km

En sona eklenen “0.2km” aramanızın koordinatlar merkeze alındığında uygulanacağı yarıçapı belirliyor. Dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

HootSuite ve TweetDeck gibi araçlar bu tarz arama sorgularında size çok daha büyük kolaylıklar sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.