Ana sayfa Editör'ün Seçimi Firefox’dan Google’a Büyük Darbe

Firefox’dan Google’a Büyük Darbe

447
2
PAYLAŞ

Arama motorları arasındaki savaş kızıştı. İnternet tarayıcısı Firefox’un otomatik aramada Google yerine Yahoo’yu tercih etmesi Amerika Birleşik Devletleri’nde Google’a büyük darbe vurdu.

Google’ın pazar payı %75’in altına düştü

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük darbe aldı.

İnternet istatistiklerini tutan Statcounter, Google’ın ABD’deki pazar payının Temmuz 2008’den beri ilk kez yüzde 75’in altına düştüğünü açıkladı. Ocak 2015 istatistiklerine göre göre Google’ın pazar payı 74.8’e düştü.

İkinci sırada Bing, üçüncü sırada Yahoo var

Statcounter’ın verilerine göre Google’ın arından gelen arama motoru ise Bing oldu. Yüzde 12.4 pazar payına sahip olan Bing’i Yahoo yüzde 10.9 ile takip etti.

Son üç aylık istatisitiklere göz atınca Google için karanlık bir tablo çıkıyor. Öyle ki Kasım 2014 ile Ocak 2015 arasındaki süreçte Google’ın pazar payı 2,5 puan kaybederken, Yahoo pazar payını 2,3 puan arttırdı.

Google Bing Yahoo Kullanım Oranları

Yüzde 1’lik düşüş 1 milyar dolar kayıp demek

Google’ın pazar payını yüzde 2,5 kaybederken Yahoo’nun payını yüzde 2,3 arttırması ilk bakışta önemsiz gibi görünebilir. Ancak arama motoru pazarında yüzde 1’lik dilimler sanılandan çok daha fazla anlam ifade ediyor. Öyle ki Serdar Kuzuloğlu, blogunda  Steve Ballmer’in Bing ile ilgili seneler önceki röportajında her yüzde 1’in 1 milyar dolara denk geldiğini söylediğini aktarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.