Ana sayfa Yeni Medya Blog İyi İş, Başarılı Proje: Toplanzi

İyi İş, Başarılı Proje: Toplanzi

803
0
PAYLAŞ

Medya Akademi’de başarılı projeler köşesini bu hafta Toplanzi’ye ayırdık. “Sosyal etkinlik ve topluluk ağı” olarak tanımlayabileceğimiz Toplanzi girişimcilere örnek olacak, daha da önemlisi herkesin işine yarayabilecek bir oluşum.

Toplanzi, kendisini “Bulunduğunuz şehirde ilgi alanınıza giren topluluklara üye olup diğer üyelerle tanışmanızı ve beraber etkinliklere katılmanızı sağlayan bir platform” olarak tanımlıyor. Bu tanımın arkasını da dolduruyor. 15 binin üzerindeki üyesiyle İstanbul ve diğer pek çok kentin sosyal etkinliklerine katkı sunuyor, yeni toplulukların oluşmasına vesile oluyor.

Medya Akademi ekibi olarak güzel bir “Wikinomi” örneği de olan Toplanzi’yi daha iyi tanımak ve nasıl başarılı olduğunu öğrenmek için projenin kurucu ortaklarından Emin Uğur Bozkaya’ya ulaştık. Bozkaya’ya Toplanzi’nin dününü, bugününü ve yarınlara dair planlarını sorduk…

Toplanzi fikri nasıl doğdu?

Proje fikri sık sık karşılaştığımız bir soruna çözüm olarak çıktı. Katılmak istediğimiz etkinlikleri ya da hayatımızda denemek istediğimiz yeni şeyleri çoğu zaman bizimle beraber yapacak bir arkadaş bulamadığımız için ertelemek zorunda kalıyoruz. Oysa yaşadığımız şehirde bizimle aynı durumda kalan pek çok kişi var.

Fikir bu insanları bir araya getirecek bir platform olarak ortaya çıktı.

Toplanzi nasıl çalışıyor? İnsanların hangi ihtiyacını karşılıyor?

Toplanzi.com’da topluluklar şehirlere ve ilgi alanlarına göre kategori edilmiş bir şekilde bulunuyorlar. Kurulan toplulukların toplanzi.com ile direk bir bağlantısı bulunmuyor biz sadece topluluklara gereken platformu sağlıyoruz. Yani toplulukları da üyelerimiz kuruyorlar, bu açıdan düşünüldüğüde kurulabilecek olan toplulukların bir sınırı yok.

Çok ilginç konularda ve sadece belli bir semte özgü pek çok topluluk kurulabilinir. Toplanzi üyeleri ise yaşadıkları şehirde ilgilerini çeken konulardaki topluluklara üye oluyorlar. Yeterli üye sayısına ulaşıldığında yöneticiler topluluğun ilgi alanına göre etkinlikler organize ederek bir araya gelmelerini sağlıyor. Böylece gerçek bir sosyal ağ oluşmasına imkan veriyoruz.

Diğer bir açıdan baktığımızda Toplanzi, Facebook gibi platformların sağladığı arkadaşların arasında filtre edilmiş bir internetten ziyade internetin asıl amacı olan bilmediğin, tanımadığın insanlara kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanını sağlıyor.

Şu anda toplam kullanıcı ve ziyaretçi sayınız ne kadar?

Şuanda 15 bin üye ve günde yaklaşık bin 500 ziyaretçimiz var.

Toplanzi üzerinden bugüne kadar kaç toplantı organize edildi?

Şuana kadar organize edilen etkinlik sayısı bin 55.

İnsanlar toplanıp gerçek hayatta birşeyler yapmaktansa, sanal ortamda da etkinlikler düzenliyor. Sanırım böyle üyeleriniz de oldukça fazla.

Henüz insanların pek de alışık olmadığı bir şeyi yapmaya çalıştığımız için insanlar doğal olarak biraz temkinliler. Özellikle ilk kez etkinliklere katılacak üyelerimiz çekimser davranıyorlar. Sanal ortamda bu tarz iletişime geçilmesinin bu çekimserliği kıracağını düşüyorum bu açıdan olumlu olacaktır. Ama toplanzi.com‘un hedefi insanları sanal ortamdan koparıp gerçek hayatta bir araya gelmelerini sağlamak.

Toplanzi’yi önümüzdeki süreçte nerede görmek istiyorsunuz? Proje ile ilgili yeni plan ve projeleriniz var mı?

Toplanzi.com şu an hala beta aşamasında. Projenin hala tamamlanmamış eksikleri var. Şu an yatırım görüşmelerimiz sürüyor. Olumlu sonuçlandığı takdirde Toplanzi için yapmayı planladığımız yenilikleri bir an önce tamamlamayı düşünüyoruz.

Bunlardan en önde geleni mobil platform uygulamalarını hayata geçirmek olacaktır. Şu anda web tabanlı olarak mobil ve masa üstünde hizmet veriyoruz. Bunun haricinde toplulukların etkinliklerini kolaylaştıracak ek hizmetler vermek istiyoruz.

Toplanzi’nin gelir modeli ne? Reklamın dışında bir gelir modeli geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Toplanzi’de 3 gelir modeli var. Şu an beta aşamasında aktif olmasa da topluluk yöneticilerinde gelecek olan aylık topluluk aidatı, sponsorlardan gelecek olan reklam geliri ve biletli etkinliklerden elde edilecek biletleme servis hizmeti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.