Ana sayfa Editör'ün Seçimi Drone ile Uyuşturucu Kaçakçılığı

Drone ile Uyuşturucu Kaçakçılığı

729
1
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin başı Meksika’dan ülkeye uyuşturucu sokan kaçakçılarla dertte. Bugüne kadar dev tüneller kazmak dahil pek çok yol deneyen uyuşturucu kartelleri bu kez teknolojiden yararlanmaya başladı. İki ülke arasında uyuşturucu drone’lar aracılığıyla yapılmaya başladı.

Sınırda drone trafiği

Daha önce farklı kullanım alanlarını haberleştirdiğimiz drone’ların uyuşturucu taşımacılığında da kullanıldığı ise bir kaza sonucu öğrenildi. Los Angeles Times’ın haberine göre yaklaşık 3 kilo uyuşturucu taşıyan bir done ABD-Meksika sınırına yakın bir bölgede düştü.

Drone ile Uyuşturucu Kaçakçılığı
Güvenlik güçlerinin ele geçirdiği uyuşturucu yüklü bir drone.

Güvenlik güçleri alarmda

Devriye görevi yapan güvenlik güçleri uyuşturucu yüklü bir drone’un düşmüş olduğunu görünce gözlerine inanamadı. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra bölgedeki diğer güvenlik birimleri dron ile uyuşturucu taşımacılığı konusunda uyarıldı.

Yetkililer uyuşturucu kartelleri için bu tür bir taşımacılığın ucuz ve risksiz olduğunu, bu nedenle oldukça ilgi görebileceğinden kaygılanıyor.

Teknoloji uyuşturucu kaçakçılarına yaradı

Drone ile uyuşturucu taşımak şu an için kısa mesafelerde mümkün olsa da uzun mesafeler arasında böyle bir sevkiyat zor görünüyor. En iyi drone’ların bile menzilleri henüz 5 kilometreyi geçmiyor.

Ancak uzmanlar ilerleyen yıllarda drone’ların menzillerinin katlanarak artacağını söylüyorlar. Böyle olunca da teknolojik gelişmeler uyuşturucu kaçakçılarının da işine yaramaya devam ediyor.

 

1 YORUM

  1. […] Hatta uyuşturucu kaçakçıları da drone kullanmaya başladı. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika sınırındaki yasa dışı uyuşturucu sevkıyatı havaya taşındı. Güvenlik güçleri fark edebildikleri uyuşturucu yüklü drone’ları vurarak düşürmeye başladı. (İlgili haberimiz için: Drone ile Uyuşturucu Kaçakçılığı) […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.