Ana sayfa Yeni Medya Blog İyi İş, Başarılı Proje: Eski Türkiye

İyi İş, Başarılı Proje: Eski Türkiye

762
1
PAYLAŞ

Artık eski fotoğraflarınızı değerlendirebileceğiniz, diğer insanlarla paylaşabileceğiniz mükemmel bir site var. Geçtiğimiz aylarda yayın hayatına başlayan Eski Türkiye, Anadolu’nun tarihini fotoğraflarla yeniden yazmaya başladı!

Daha önce Medya Akademi’de haberleştirdiğimiz Eski Türkiye projesi internette öylesine yankı buldu ki biz de Eski Türkiye’ye ayırca “İyi İş, Başarılı Proje” kategorisinde yer vermek istedik.

Sloganı “Tozlu raflarda kalan anıları paylaş, geçmişi beraber hatırlayalım” olan projenin arkasındaki isim Tolga Gezginiş‘e ulaştık, projesini ve geleceğe dair planlarını sorduk. Keyifli ve internet girişimcileri için örnek olabileceğini düşündüğümüz bir röportaj oldu…

“Eski Türkiye” nasıl bir site? Site içerisinde neler bulabilir, Eski Türkiye’ye neler katabiliriz?

Eski Türkiye, “keşfet, paylaş, hatırla” sloganıyla ortaya çıkan ülkemizin tarihini fotoğraf ve videolarla arşiv haline getirmeyi amaçladığımız bir platform. Aynı zamanda yapılan kategorilendirmeler ile her şehrin ayrı bir arşivi oluşmasını hedefliyoruz. Arşiv tamamen kullanıcıların katkılarıyla oluşuyor, bu yüzden elinde eski fotoğraf olan tüm ziyaretçilerimizin katkılarını bekliyoruz. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz.

Fikir nasıl doğdu?

Projenin fikri eski fotoğraflara olan tutkumdan çıktı. Bu merakla açtığım ilk proje eski Bursa fotoğraflarının yer aldığı eskibursa.com adlı siteydi. Eski Türkiye’nin fikir olarak temelini de o proje oluşturdu. Boş vakitlerimde eski fotoğrafları araştırmamla birlikte tüm şehirlerin arşivinin tek bir sitede yer almadığını farkettim. Alan adını da ileride bir proje yaparım diye planlayarak birkaç sene önce almıştım. Sonraki süreçte İlkay Sarıtaş‘ın kattığı fikirlerle zamanla proje olgunlaştı ve çalışmalar başladı.

Proje geçtiğimiz aylarda yayın hayatına başladı. Öncelikle yayın öncesini soralım istiyoruz. Eski Türkiye hayata geçene kadar neler yaşandı?

Projeyi uzun bir projelendirme sürecinin sonunda yaklaşık 2 ay gibi bir sürede yayına aldık. Bu süreçte üyelik sistemi, içerik onayı vb. gibi konularda birçok fikir değiştirdik. Yazılımcı olmamın da faydasıyla projenin her noktasını detaylı bir şekilde kendim hayata geçirdim. Tasarım kısmını da tasarımcı arkadaşlarım sevgili Rıza Selçuk Saydam, İsmail Köse ve Deniz Hacısalihoğlu yardımı ve önerileriyle geliştirdik. Bu şekilde “Eski Türkiye” son halini almış oldu. Şuanda da geliştirmeler devam ediyor. Projeyi yakın zamanda da galeri oluşturma, farklı kategoriler oluşturulması gibi geliştirmeler ile daha iyi bir seviyeye çıkarmayı planlıyoruz.

Eski Türkiye Tolga Gezginiş
Eski Türkiye’nin kurucusu Tolga Gezginiş, daha önce de pek çok başarılı web projesine imza atmıştı.

Siteye şu ana kadar kaç fotoğraf eklendi?

İçerik konusunda henüz çok yol kat edemedik. Bunda içerikleri onaydan geçirmemizin de etkisi var. Şuanda sitede yaklaşık 200 adet içerik ve 100’ü aşkın üye yer alıyor. Her geçen gün bu sayıların artmasını umuyoruz.

 

En fazla fotoğraf hangi bölgeden geldi?

En çok içerik eklenen bölge tahmin edilebileceği gibi İstanbul oldu. İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya takip ediyor. Şehirler dışında önemli olaylara ve eski filmlere ait içerikler de ilgi görüyor.

Eski Türkiye için planlarınız neler? Yarın projeyi nerede görmek istiyorsunuz?

Proje için kısa vadeli hedefimiz öncelikle eski fotoğraflara ilgi duyan herkesi sitemizi ziyaret etmesini sağlamak. Oluşacak içerikle birlikte ortaya bir değer çıkarmak istiyoruz. Uzun vadeli olarak ise sponsor yardımı alınarak yapılacak reklamlarla insanların eski fotoğraflara ilgisini arttırmayı amaçlıyoruz. Umarım herşey umduğumuz gibi gider ve projeyi ayakta tutabiliriz.

Projede sosyal medya ne kadar önemli? Sosyal mecralara yönelik nasıl çalışmalarınız, planlarınız var?

Eski Türkiye’nin en çok önem verdiğimiz kısımlarından biri de sosyal medya çalışmaları. Twitter ve Facebook sayfalarımızı aktif olarak kullanıyoruz. Siteye eklenen içerikleri sosyal medyada paylaşarak geniş kitlelere duyurabiliyoruz. Eski fotoğraf merakı olan insanların paylaşımlarıyla çığ etkisi oluşabiliyor. Bu yüzden sosyal medyaya oldukça önem veriyoruz.

Son olarak verdiği desteklerden dolayı başta Okan Yüksel olmak üzere Medya Akademi ekibine teşekkür ederim.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.