Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Sahipsiz Çocuklar Artık Dayak Yemeyecek! Çünkü Artık Sosyal Medya Var!..

Sahipsiz Çocuklar Artık Dayak Yemeyecek! Çünkü Artık Sosyal Medya Var!..

343
1
PAYLAŞ

Sosyal medyanın onlarca yıllık iktidarları nasıl sarstığını Arap Baharı ve Gezi Parkı sürecinde, Wall Street’i İşgal Et eylemlerinde sıkça gördük.

Peki, sosyal medya sadece büyük devrimler mi yapacaktı?

Hayır! Sosyal medya gündelik hayatlarımızda da birşeyleri değiştirmeye başladı.

Artık akıllı telefonlar ve sosyal mecralardaki varlığımızla çok daha etkili bireyler haline geldik. Yanlış gördüğümüzü düzeltme en azından açık etme gücünü elde ettik. Bu durumun iyi bir örneğine dün hep birlikle şahit olduk.

Her şey bir tokatla başadı

İstanbul Şirinevler’deki Burger King’te Suriyeli bir çocuk, restoran içerisine girerek müşterilerden kaldığı iddia edilen patatesleri yemeye koyuldu. İddialara göre bu durumu gören bir personel Suriyeli çocuğu önce azarladı, sonrasında ise tokat atarak restorandan çıkarttı. Belki kendisi o anda farkında değildi ama işini kaybetmesine neden olacak süreç o tokatla başlamış oldu…

Sosyal medya olmasaydı bu olaydan hiçbirimiz haberdar olmayacak, attığı tokat personelin yanına kar alacaktı! Ama böyle olmadı çünkü artık herkesin akıllı bir telefonu ve sosyal medyada bir ağı vardı!..

Tanıklardan birisi olayı Facebook’ta paylaştı

Sosyal medyadaki ilk paylaşım Özkan Tüzemen adlı bir Facebook kullanıcısından geldi. Özkan Tüzemen Facebook duvarında kanlar içinde bir çocuk fotoğrafıyla şu mesajı yayınladı:

Şirinevler Burger King’de yarım saat önce gözümün önünde olan olay. Müşterilerin bıraktığı patatesleri aldığı için müdürden yediği tokat sonucu kanlar içinde kalan çocuk. Olmadı Burger King, olmadı.

Özkan Tüzemen’in bu mesajı ve kanlar içindeki çocuğun fotoğrafları arkadaşları tarafından Facebook’ta paylaşılmaya başladı. Olay kısa sürede binlerce kişi tarafından duyuldu. Ardından Tüzemen’in çektiği fotoğraflar Twitter duvarına düştü. Buradaki paylaşım çok daha hızlı oldu ve yüz binlerce kişi durumdan haberdar oldu.

Sosyal medya gündemi değiştirdi

Olayı duyan gazeteciler, buna haber sitelerinde yer vermeye başladı. Şirinevler Burger King’te dayak yiyen çocuk bir anda Türkiye’deki hemen hemen tüm haber sitelerinde ana sayfada yerini aldı.

Burger King Çocuk Haberi
Yaşanan olay yüzlerce haber sitesinde “Suriyeli çocuğa dayak iddiası!” denilerek paylaşıldı.

Suriyeli çocuğun dayak yediği haberi sadece internetle de sınırlı kalmayarak bir gün sonra basılan birçok gazetede kendine yer buldu.

Olay her yerde protesto edildi

Olaya tepkiler ise çığ gibi büyüdü. Öyle ki Türkiye’nin farklı bölgelerinde protesto eylemleri düzenlendi. Mersin’de bir grup Burger King’i işgal ederek Suriyeli çocuğu döven personelin işine son verilmesini talep etti.

Çocuğu döven personel işten atıldı

Sosyal medya ile milyonlarca kişinin duyması sağlanan olayın ardından beklenen açıklama da gecikmedi. Burger King’in Türkiye temsilciğinden, çocuğu döven o çalışanın işten çıkarıldığı açıklaması yapıldı.

Açıklamada “Yaşanan bu üzücü olayın Şirketimiz ve markamız tarafından asla kabul edilemeyeceğini bildirir Lisans Alan İşletmecimizin (franchise), olayda adı geçen çalışanının iş akdine haklı sebeple son verdiği bilgisini tarafınızla paylaşırız” denildi.

Gücünüzün farkına varın!

Yaşananlar bize gösterdi ki sadece bir akıllı telefon ve sosyal mecralarda bir hesaba sahip olmanız sizi Türkiye’nin en önemli ve etkili haber kaynağı yapabiliyor. İşte bu nedenle gücünüzün farkına varın! Ve asla internet erişimi olan akıllı bir telefon ile sosyal medyanın oluşturacağı sinerjiyi hafife almayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.