Ana sayfa Haber ‘Drone’lar Teslimat Yapıp, Can Kurtaracak

‘Drone’lar Teslimat Yapıp, Can Kurtaracak

558
1
PAYLAŞ

İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak adlandırılan ve çoğu zaman askeri saldırı, istihbarat ve güvenlik gibi uygulamalar amacıyla kullanılmakta olan Drone sistemi, artık çok daha geniş bir kapsamda kullanılmaya başlandı. Öyle ki drone kullanımına artık günlük hayatlarımızda bile şahit olmaya başladı.

Drone’lar artık daha ucuza alınabiliyor

Başlangıçta büyük paralar ödeyerek sahip olabildiğiniz, uzaktan kumandalı, kameralı ve belirli bir uçuş mesafesine kadar size görüntü sağlayan ufak Drone’lar, artık internet üzerinden yapılan alışverişlerde çok daha ucuza alınabiliyor ve sadece alım gücü yüksek olan kişilerin edinebildiği bir cihaz olmaktan çıkmış durumda.

Elbette ki Drone’lar sadece meraklısı tarafından satın alınan, görüntüleme ve hobi amaçlı kullanılan araçlar değil. Bu sistemlerin değişen, yenilenen ve ucuzlayan teknolojisi, artık sağlık, kargolama, haberleşme gibi birçok alanda etkin kullanım imkanı sağlayacak.

Farklı alanlarda da Drone’lardan yararlanılıyor

Amazon’un 2013 yılı içinde açıkladığı plana göre, kullanıcı memnuniyeti açısından kargo ulaşım süresinin hızlandırılabilmesi adına atılan bir adım olarak Drone’ların teslimatta kullanılması kararı alınmış ve bazı pilot bölgelerde uygulamaya geçmişti.

Kimi zaman haberlerde -bireysel silahlanmanın çok fazla olduğu ABD’de rastlanabileceği üzere- Drone’ların UFO sanılması veya sadece merak edldiği için vurulması gibi trajikomik durumların görülmesinin haricinde, kullanıcılar bu sistemden oldukça memnun.

Hatta bunu müşterisi oldukları birçok firmanın da uygulamasını ve artık günlerce kargo bekleme derdinden kurtulabilmeyi arzulamaktalar. Bu konuda yaşanan teknolojik gelişmeler, NASA’nın Drone uçuşları konusunda belirli standartlar belirleyeceğini ve kullanım alanları açacağını açıklamasını gerektirecek kadar ciddileşti diyebiliriz.

Dronle’lar can kurtaracak

Benzer bir adım ise Fransız posta teşkilatı LaPoste tarafından atıldı. Şimdilik test aşamasında olan ve Fransız yasalarının belirli izinlerini almayı bekleyen projeye göre, kısa mesafelerde yapılacak acil teslimatlar, 6 pervaneli Drone’lar tarafından yapılabilecek.

Drone’ların kargo ulaştırma hizmeti dışında başka kullanım alanlarına da açık olduğu ise, yine ABD’de yapılan bir öğrenci projesi sayesinde kanıtlanmış durumda. Connectticut’ta yaşayan bir grup öğrencinin tasarladığı projeye göre, Drone’lar boğulmakta olan insanların yardımına yetişecek ve cankurtaranların ulaşamayacakları derinliklere ve hızlara gelişen teknolojileri sayesinde ulaşabilecekler.

Plana göre: kargo amaçlı kullanılan bir Drone’a monte edilen mekanizma sayesinde, can yelekleri boğulmakta olan insanları bularak üzerlerine doğru uçacak. Can yeleğinin suyun üzerinde kalmasını sağlayan kartuşları açıldığı anda ise boğulmakta olan kişiye gerekli destek sağlanarak görev tamamlanmış olacak. Uygulamanın yaygınlaşmasının ve bir süre sonra standart hale gelmesinin pek çok boğulma vakasını çözebileceğini öngörmemiz şimdiden mümkün.

1 YORUM

  1. […] Bir kumanda ile yönetilebilen ve teslimat yapma, görüntü alma gibi özellikleri bulunan drone’lar pek çok farklı sektörde kullanılmaya başladı. Drone’lar ile ulaştırmadan, can kurtarmaya pek çok başarılı operasyon gerçekleştirildi. (İlgili haberlerimizden bir tanesi: ‘Drone’lar Teslimat Yapıp, Can Kurtaracak) […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.