Ana sayfa Haber RTÜK’ten Lezbiyen ve Prezervatif Cezası

RTÜK’ten Lezbiyen ve Prezervatif Cezası

3466
0
PAYLAŞ

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu kez cinsel içerikten dolayı üç kanala ceza verdi. Cinsel içerik yayınladığı kararlaştırılan üç televizyon kanalı, 12 bin 353’er lira ‘cinsellik’ cezası ödeyecek.

Bir kanal lezbiyen ilişkinin yer aldığı bir filmi gösterdiği için, farklı iki kanal ise çıplaklığa yer verdiği ve “çilekli prezervatif” konuşması yer aldığı için para cezası aldı.

KAOS GL‘de yer alan habere göre, RTÜK, MGM kanalında yer alan “Illegal in Blue” filminde lezbiyen ilişkinin yer almasını ceza nedeni olarak gösterdi ve “İki kadın arasında lezbiyen ilişki olarak tanımlanan cinsel ilişki biçimine yer verildiği tespit edilmiştir. Filmin ‘yayınlar müstehcen olamaz’ maddesini ihlal ettiği görülmüştür.” ifadesine yer verdi.

RTÜK, çilekli prezervatif hakkında konuşulmasına da ceza kesti. RTÜK, TV 2 kanalında yayınlanan ‘Ah Biz Kadınlar’ dizisine, “Çilekli prezervatifin konu edinildiği konuşmalar geçiyor. Çocukların ekran başında olduğu sürede verilen mesajların özenle hazırlanması gerekiyor” gerekçesiyle ceza verdi.

RTÜK, Moviemax Premier kanalında yayınlanan Crossing Over filmine de ceza kesti. RTÜK, bu cezayı “İki karakter, yatakta çıplak şekilde sohbet ediyor. Kadın bedeni, cinsel uzuv ve organlarının seyirlik malzeme haline getirildiği, toplumda yaşayan bireylerin ar ve utanma duygularını örseleyen nitelikte sahnelere yer verildiği tespit edilmiştir.” gerekçelerine dayandırıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.