Ana sayfa Editör'ün Seçimi Türkiye’de Hunharca Televizyon İzleniyor

Türkiye’de Hunharca Televizyon İzleniyor

910
1
PAYLAŞ

Televizyon izlemek Türkiye’de yaşayan insanlar için neredeyse tek bilgi alma ve eğlence aracına dönüşmüş durumda. Öyle ki yapılan araştırmalar televizyon bağımlılığının sanılandan da fazla olduğunu gösteriyor.

Ipsos KMG tarafından her iki yılda bir gerçekleştirilen “Türkiye’yi Anlama Kılavuzu” araştırmasında Türkiye’de ne kadar televizyon izlendiğini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Her gün televizyon izleniyor

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de yaşananların neredeyse tamamı her gün televizyon izliyor. Araştırmaya katılanların %84’ü “her gün televizyon izliyorum” diyor.

Televizyonda ise en çok haber programları ve diziler izleniyor. Araştırmaya göre Türkiye genelinde insanların %65’i haberler ve haber programlarını izlemekten hoşlandığını ifade ederken, bu oran yerli diziler için %62 olarak tespit ediliyor.

Erkekler haber, kadınlar dizi izliyor

Araştırma sonuçları kadın ve erkekler ayrı değerlendirildiğinde ise farklı sonuçlar çıkıyor. Erkeklerin %72’si haber ve haber programlarını izlemekten hoşlandığını belirtirken, %46’sı yerli dizileri izlemekten hoşlanıyor.

Kadınların ise %77’si yerli dizi izlemekten hoşlanırken, haberler ve haber programlarını
izlemekten hoşlanan kadınların oranı %57 olarak tespit ediliyor.

Karşılarına ne çıkarsa izliyorlar

Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise Türk toplumunun televizyona olan bağımlılığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan erkeklerin %40’ı, kadınların ise %38’i televizyonda izleyecek bir şey bulamadıklarında televizyonda karşılarına ne çıkarsa izlediklerini söylüyorlar.

Radyo dinlenmiyor, gazete okunmuyor

Türkiye’de televizyon izlenme oranları oldukça yüksek olsa da bu mecranın alternatifleri olan radyo ve gazete için aynı şeyi söylemek çok zor. Türkiye’de toplumun sadece %21’i her gün radyo dinliyor. Her gün gazete okuyanların oranı ise %18’e düşüyor.

Araştırmada “Hiçbir zaman radyo dinlemiyorum” diyenlerin oranı %29 iken, bu oran gazete için de %28
olarak tespit ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.