Ana sayfa Editör'ün Seçimi Samsung’un Kuruluş Öyküsü ve Felsefesi

Samsung’un Kuruluş Öyküsü ve Felsefesi

3723
2
PAYLAŞ

Güney Kore, kuşkusuz ki son yılların en önemli teknoloji üslerinden birisi haline geldi. Teknolojisi burada tasarlanan ve gerek Çin, gerekse de Tayvan’daki fabrikalarda üretimi yapılarak tüm dünyaya ulaştırılması amaçlanan akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve kişisel bilgisayarlar, bunların bize yansıyan en önemli birkaç örneği olarak sayılabilir.

Güney Kore’deki teknoloji mucizesini yaratan şirketlerin başında ise hepimizin aşina olduğu bir teknoloji şirketi geliyor: Samsung. Biz de yazımızda bu büyük firmanın on yıllardır devam eden başarı öyküsünün en başına gitmeyi ve bu noktaya gelmeyi nasıl başarabildiği üzerine bazı görüşler paylaşacağız.

Samsung, Lee Byung-Chul tarafından 1938 tarihinde yakın ülkelere kurutulmuş balık, sebze ve meyve satmak amacıyla kuruldu. Evet, Samsung ilk olarak çevre ülkelere balık, sebze ve meyve satışı yaparak işe başladı. Daha sonraki yıllarda bu amaçlarının yanına un değirmenleri ve şeker makineleri gibi ürünleri de dahil eden firma, üretim alanlarını yaygınlaştırdı ve 70’li yıllara doğru ağır sanayi endüstrisine yatırım yapmaya başladı.

Sonrasında ev içine dair kişisel teknolojileri üreten Samsung, portföyüne renkli televizyon, kişisel bilgisayar gibi hayat kolaylaştırıcı unsurları almaya başladı. Bugün ise bu serüven akıllı telefonlar, Full HD gösterim özelliğine sahip olan monitör ve TV’ler, Blu-Ray oynatıcılar gibi teknoloji harikalarıyla devam etmekte. Samsung öylesine farklı alanlarda üretim yapıyor ki, Samsung marka dev iş makinalarını bile görme şansınız var.

Şirket tüm bunların yanında, Güney Kore kültüründe benimsendiği üzere etik değerleri ve genel iş ahlakını her şeyin üzerinde tuttuğunu sürekli belirtmekte. İnsanı odak alan, topluma katkı sağlayan ve çevreyi koruma amacı güden ilkelerle çalıştığı konusunda ayrıntılı bir “Değerler ve Felsefe” açıklaması bulunan Samsung, birçok sosyal sorumluluk projesinin de önayağı olan adımlar attı.

Bunlardan en önemlileri ise Güney Kore’de sosyal haklardan mahrum kalan kişilere destek sağlamak için kurulacağı açıklanan kuruluşlar ve çevre odaklı yapılacağı söylenen yaklaşık 20 milyar dolarlık yeni yatırım oldu.

Bu değerlerin sahiplenilmesi kuşkusuz yerel kültürle de doğrudan alakalı ve bu durum firmaya duyulan sempatiyi daha da artırmakta. Samsung’un ülke içindeki popülaritesi o kadar yaygın ki, bir süre önce şirket çalışanlarının hayatlarını anlatan ve YouTube üzerinden yayınlanan bir mini dizi bile çekildi. Bizzat Samsung’un öncülük ettiği bu çalışma, genel olarak bu şirkette kariyer yapma isteği olan birçok gencin nelerle karşılaşacağı ve hedeflerine ulaşmak amacıyla neler yapması gerektiği gibi konuların üzerine değinirken, işlerin eğlenceli yanına dokunmayı da ihmal etmemiş.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.