Ana sayfa Yeni Medya Gazete (İnternet) İngilizce Öğrenmek İçin 5 Online Kaynak

İngilizce Öğrenmek İçin 5 Online Kaynak

942
1
PAYLAŞ

Dil öğrenmek gittikçe büyüyen dünyamızda artık bir zorunluluk halini alan, bunun yanı sıra hem sabır, hem de süreklilik gerektiren bir çaba.

Ancak bu konuda oluşan kimi zorluklar da var. Buna karşın, internet ortamında paylaşılan yayınların artmasıyla birlikte bu konuda da ciddi ilerlemeler kaydedildiğini söyleyebiliriz. Eskiden dil öğrenmek adına kurslara, eğitim setlerine ve özel ders hocalarına birçok para harcamak zorunda kalan birçok kişi, artık -en azından başlangıç aşamasını geçene kadar- online öğrenme kaynaklarını kullanabiliyor ve bunlardan muazzam faydalar sağlayabiliyorlar.

Biz de bu konudaki çabalara bir katkı yapmak ve sizlere internet üzerinden İngilizce öğrenebileceğiniz 5 adet faydalı kaynağı sunmak istedik:

BBC Learning English

İngiliz medya kanalı BBC’nin resmi sitesinin içinde yer alan BBC Learning English’te İngilizce gramerine, kelimelerin kullanılışına ve telaffuzuna dair birçok döküman bulunuyor. Sitenin içeriğine biraz daha göz attığımızda ise her seviyeden kullanıcıya hitap eden oldukça eğitici videolara ve BBC Radio’da yayınlanmış kimi podcast’lara da rastlayabiliyoruz.

Busuu

Sadece İngilizce değil, İspanyolca, Portekizce, Türkçe gibi birçok dili öğrenmeniz için de çeşitli eğitim paketleri hazırlayan Busuu, eğlenceli grafikleri ve aşama atladığınızda kullandığı ödül sistemleriyle öğrenmeyi teşvik eden sitelerden birisi. Busuu’ya ayrıca iOS ve Android cihazlarınıza yükleyeceğiniz programlarla ulaşmanız ve dil öğreniminizi mobil olarak sürdürebilmeniz de sistemi cazip kılan ayrıntılar arasında.

Livemocha

Busuu tarzı oluşturulmuş olan Livemocha.com’da kullanıcılarla iletişime geçmeniz, kendi dilinizde yapılan alıştırmalara not vermeniz ve bunlardan aldığınız puanları kimi dil öğrenme paketlerinde kullanabilmeniz mümkün.

Elllo

Türkiye’de İngilizce eğitimi gören birçok kişi gramer konusunda sorun yaşamasa da, dinlemekte ve dinlediğini anlamak konusunda ciddi anlamda yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Elllo ise bu konuda yaşanan zorlukları aşmak amacıyla oluşturulmuş ve içinde birçok alıştırmayı barındıran bir site. Üyelerinin katkılarıyla her geçen gün büyüyen Elllo’da hem anadili İngilizce olan insanları, hem de öğrenme çabası içinde olan insanları bulabilir, onların telaffuz ve dinleme yeteneklerini geliştirme çabalarına katılabilirsiniz.

English Portal

2003’ten beri kullanıcılarına hizmet vermekte olan English Portal üstte saydığımız sitelerin çoğunun aksine, biraz daha akademik bir anlayışa sahip. Hem genel İngilizce, hem de İş İngilizcesi konularına eğilen ve birçok ciddi kurumla anlaşması bulunan siteye www.english-portal.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Not: İngilizce öğrenme konusunda elektronik kitaplar da oldukça işinize yarayabilir. Bu konuda daha önce kaleme alınan şu makaleyi de mutlaka okumanızı öneririm: Elektronik Kitap Okuyarak İngilizce Öğrenin

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.