Ana sayfa Yeni Medya Gazete (İnternet) Makale Yazarak İnternetten Para Kazanın

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanın

808
1
PAYLAŞ

Araştırma yapmayı seviyor veya herhangi bir konuda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız size güzel bir haberimiz var: artık internet üzerinden makale yazarak iş yapabilir, ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Nasıl mı? Madde madde açıklayalım…

İnternetten makale alışverişi nasıl yapılır?

Web sitelerinin sayılarının hızla artması ve bu siteler arasındaki rekabet ile SEO çalışmaları kaliteli içeriği önemli hale getirdi. Artık her web sitesinin kaliteli içerik ihtiyaçları var. Pek çok web sitesi sahibi bu ihtiyacı karşılamak için makale yazdırmayı tercih ediyor.

Aşağıda adreslerini paylaşacağım birçok forum sitesinde makale alımı, satışı yapılıyor. Pazarlık usulü ile yapılan anlaşmaların ardından hem site sahipleri kazançlı çıkıyor hem de makale yazarları. Makaleleri web sitesi sahiplerinin talep ettikleri konularda ön sipariş usulü satabileceğiniz gibi daha önce yazdığınız makaleleri topluca da satabiliyorsunuz.

Makaleler ne kadara satılıyor?

Makale piyasasında fiyatlar değişken. Yazarın bilgisi, Türkçeyi kullanma becerisi ve SEO uzmanlık seviyesine göre makalenin fiyatı da değişiyor.

Şu anda makaleler kelimesi 0,1 TL ile 0,5 TL arasında satılıyor genellikle. Bu fiyatlar üzerinden makale satışı yapılan forum sitelerinde yoğun bir alışveriş olduğu gözleniyor. Ancak sektörde isim yaparsanız ücreti de siz belirleyebiliyor ve internetten makale satışı işini daha karlı bir hale getirebiliyorsunuz.

Eğer siz de bu alışveriş içerisinde bir taraf olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bu forumlara üye olmak ve piyasada kendinize bir yer edinmek.

Peki nasıl makale yazılmalı?

Makale satışı yaparken iki yöntem izleniyor. Yazar ya daha önce yazdığı makaleleri satışa çıkartıyor ya da müşterinin talebi doğrultusunda yeni makaleler yazılıyor. Genelde ikinci yöntem kullanıldığı için yazar, satış yaptığı kişinin istediği konuda yazı yazmak durumunda kalıyor.

Bu süreçte yazarın dikkat etmesi gerekenlerin başında kopyala/yapıştır yapmamak geliyor. Yazacağınız makalede kopyala/yapıştır yapılmış ise bu sektörde bittiğiniz anlamına gelebilir. Sakın böyle bir hata yapmayın ve dürüstçe ilgili makaleyi kendiniz yazın.

Ayrıca bilgili olduğunuz konularda yazın. Konuyu bilmiyorsanız kısa da olsa mutlaka bir araştırma yapın.

Türkçeyi elbette doğru kullanın. Bozuk bir Türkçe ile isim de yapamazsınız, para da kazanamazsınız.

Önemli bir şey de SEO. (SEO’nun önemi hakkında okuyabileceğiniz bir makale: SEO Nedir, Ne İşe Yarar? ) Yazdığınız makalede SEO kullarına (Kuralları öğrenebileceğiniz bir makale: SEO’ya Uygun Makale Nasıl Yazılır? ) uymanız gerekli. Aksi halde web sitesi sahipleri sizi tercih etmeyecektir.

Makale alışverişi hangi site ve forumlarda yapılıyor?

Türkiye’de makale satışının en yoğun yapıldığı yerler forumlar. Özellikle R10 ve WMAracı gibi forumlarda bu iş için açılmış başlıklar var. Ayrıca forumların yanı sıra makale alışverişi yapılan web siteleri de mevcut. Bu sitelerde Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca ve diğer pek çok dilde makaleler de alınıp satılabiliyor. Bu aşamada iş biraz araştırmaya ve en karlı, en kaliteli siteyi bulmaya geliyor…

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.