Ana sayfa Yeni Medya Gazete (İnternet) “Yeni Medya”nın Karanlık Yüzüyle Tanışın

“Yeni Medya”nın Karanlık Yüzüyle Tanışın

625
0
PAYLAŞ

Hemen her yerde yeni medyaya dair güzellemeler okuyor, dinliyor, izliyoruz. Medya Akademi’deki pek çok çalışma arkadaşım da dahil, hemen herkes medyanın aldığı yeni halden memnun görünüyor. Sosyal medyada klasik medyaya nazaran çok daha demokratik mecralar doğduğu, artık herkesin eşit olduğu öne sürülüyor.

Peki, bu söylemler ne kadar doğru? Bugünkü yeni medya imgesi, yarınlarda nasıl bir gerçeğe dönüşecek?

Medya değişti, daha da değişecek, dönüşecek. Şu ana kadar yeni medyanın nimetlerini yaşadık. Ancak kapitalizm kendisini yeni medya alanında da hissettirmeye başladı! Daha önce de tam olarak değildi ama artık internette kimse birbiriyle eşit değil. Özgürlük ise tartışmalı…

Önce eşitlik tezini çürütelim:

İnternette paranız kadar söz söyleme hakkınız olan dönemin kapıları uzun süre önce aralandı. Artık paranız kadar insana ulaşabiliyor, paranız kadar sesinizi duyurabiliyorsunuz.

Örneğin Facebook’ta bir gönderi paylaştığınız zaman bunu tüm arkadaşlarınız görmüyor. O anda online olsalar bile Facebook bunu onlara göstermeyebiliyor. Eğer göstermek isterseniz de sizden bir talebi oluyor: o da para!..

Aynı şey Facebook’ta açtığınız sayfalar için de geçerli. İnsanlar sayfanızı beğenseler de burası üzerinden yaptığımız her paylaşımı duvarlarında göremiyorlar. Çünkü Facebook paylaşımlarınızı küçük bir gruba gösteriyor, daha fazla kişiye ulaşmak isterseniz talebini yeniliyor: para…

Aynı şekilde Google’da da artık para konuşuyor. Arama sonuçlarında öne çıkmak için para vermeniz talep ediliyor. Ancak Adwords reklamları ile sözünüzü milyonlara ulaştırabiliyorsunuz. Google da size parasız çok şey sunmuyor.

Twitter ve diğer sosyal mecralar da farksız… Artık tüm sosyal mecralarda para konuşmaya başladı. Ne yazık ki daha henüz yolun başındayız ve araba kapitalizme doğru hızla savrulmakta!.. Kısa süre sonra kullanabildiğimiz kısıtlı servisler de elimizden alınabilir.

Sözün özü internette eşitlik diye birşey kalmadı. Artık paranız kadar eşitsiniz!

Şimdi de özgürlük kısmına geçelim…

Pek çok kişi internetin özgür bir ortam olduğunu savunuyor. Özellikle medya için internetin önemli bir özgürlük alanı olduğu yazılıyor. Peki, gerçekten öyle mi? Değil!

Eskiden medya kartelleri varmış ama artık herkes özgürmüş… Buna inanmak için saf olunmalı. Evet, eskiden medya kartelleri olduğu doğru, hatta hala varlar. Bu noktaya kadar bu görüşe katılıyorum. Ancak internette herkesin özgür olduğuna inanmıyorum. Çünkü tıpkı medyada olduğu gibi internette de karteller var. Google, Facebook, Twitter veya Youtube bunların her birisi kartel ve sektörü elinde bulunduruyorlar.

Bugün geldiğimiz noktada internet, medyadan çok daha kartelleşmiş durumda. Pek çok kişinin “özgürlük” sandığı şey ise bu karteller tarafından, sırf kar ettirdiği için, sunulan birşey! Bu nedenle özgür değilsiniz, özgür değiliz. Sadece o kartellere para kazandırdığımız için kısmen özgür olmamıza müsaade ediyorlar.

Bunları yazıyorum ama amacın interneti kötülemek değil. Amacım gidişatı daha fazla görünür kılarak, insanları çözüm üretmeye teşvik etmek. Amacım kısmen özgür ve eşit olan interneti tamamen özgür ve herkesin eşit olduğu bir ortama nasıl çevirebileceğimizi tartışmak.

Tüm bunlar üzerine düşünmeli, kafa yormalı ve harekete geçmeliyiz… Aksi halde bugün pek çoklarının kafasındaki o güzel yeni medya imgesi, yarın gerçek hayatta korkunç bir şeye dönüşebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.