Ana sayfa Yeni Medya Gazete (İnternet) İyi İş, Başarılı Proje: “arguman.org”

İyi İş, Başarılı Proje: “arguman.org”

788
0
PAYLAŞ

Medya Akademi’de iyi işleri, başarılı projeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar sosyal medya fenomenlerini, farklı blog ve internet gazetelerini paylaştık. Bugün ise bambaşka bir projeyi, fikir ve yazılımını Türkiye’den bir grup gencin oluşturduğu bir projeyi sunmak istiyoruz.

Projemizin adı: “Arguman.org” Yaptıkları iş ise bir argüman analizi platformu oluşturmak. Peki nedir argüman analizi platformu? Ne iş yapıyorlar? Amaçları neler? Tüm bu soruları projenin kurucusu Fatih Erikli‘ye sorduk…

Arguman.org için “bir argüman analizi platformudur” diyorsunuz. Argüman analizi platformu ne demek?

Argüman analizi critical thinking (eleştirel düşünme) akımının temel unsurlarındandır. Argüman analizinde değerlendirme bir argüman ve bu argümanın önermeleri, destekleyicileri, itirazları, çürütmeleri üzerinden yapılır. Argüman analizi platformu ise bu analizin herkes tarafından ortakça yapılabilmesine olanak sağlar.

Site içerisinde her geçen saat gelişen argüman haritaları görüyoruz. Argüman haritalarının önemi ne?

Bir argüman haritasında sınırsız olarak dal açılabiliyor ve ana argümana bulaşmadan bu dalın altında ayrı bir tartışma dönebiliyor. Aslında argüman haritalarında istenen de bu. Argüman haritalarındaki önermeler tarafsız olacak diye bir zorunluluk yoktur, taraflı bir önerme zaten altında çürütülecek, ya da bahsedilmeyen taraflarına değinilecektir.

İnsanlar neden sitenizi ziyaret etmeli? Ziyaretçilerinize ne sunuyorsunuz?

Argüman haritaları size argümanların doğruluğunu ya da yanlışlığını vermeyebilir, ancak yine de eleştirel düşünme açısından bir yön açacaktır. Şu anki durum da böyle, site üzerindeki istatistiklere baktığımızda ziyaretçilerin site üzerinde saatlerce vakit geçirdiğini görüyoruz.

Böyle bir projeyi gerçekleştirme fikri nasıl doğdu?

Fikir “Acaba bir argüman haritası herkes tarafından ortakça düzenlenebilir mi?” sorusu üzerine doğdu. Bu yönde de ilerlemekte.

Arguman.org’un henüz geliştirilme aşamasında olduğunu söylüyorsunuz. Site tamamlandığında nasıl birşey olacak?

Büyük argümanlarıng genişleme (scaling) problemi çözüldüğünde “geliştirilme aşamasındadır” ibaresi kaldırılacak. Önümüzdeki en büyük challange şu an bu olarak gözüküyor.

Ziyaretçi sayınız nasıl? Beklentilerinizin üzerinde mi?

Ziyaretçi sayısı ve geri dönüşler beklentilerimizin üzerinde. Ben bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmemiştim, ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Web sitenizde hiç sosyal medya hesabı göremedik. Sosyal medyayı neden kullanmıyorsunuz?

Çok yakında sosyal medyaya gireceğiz. O konuda bir türlü organize olamadık. Kolay gibi gözükse de çok zor bir iş olduğunu düşünüyorum.

Kaç kişilik bir ekipsiniz? Arguman.org’un arkasındaki ekibi biraz tanıyabilir miyiz?

Projenin çok ilginç bir geliştirme süreci var. Biz bundan çok memnunuz ve aramızda “imece üsulü development” diyoruz. En başından itibaren anlatmak istiyorum.

Bu fikri ilk olarak bir tasarımcı arkadaşım Kadir Akkara Yardımcı‘ya bahsetmiştim. Taksim’de Mustafa Amca Jeans taburelerinde otururken laptop’u açıp photoshop üzerinde anasayfanın wireframe’ini göstermiştim. Kadir’in önerileri üzerine wireframe üzerine oynamalar yapmıştım ve o wireframe şu anki anasayfanın görüntüsü. Wireframe’i olduğu gibi implement etmiştim.

İlk 1 hafta geliştirme süresince projenin gideceği yön konusunda Burak Arıkan çok geribildirim ve öneri yaptı. Bu 1 hafta içinde çalışan bir şeyler çıkmış ve hafta bitiminde projeyi launch edilmişti. Sonrasında Aybars Badur, Bahattin Çiniç, Tuna Vargı ve Python İstanbul çevresinden birçok kişi geliştirme sürecine katıldı, destek verdi. Proje açık kaynaklı olduğu için her geçen gün geliştirici sayısı artmakta. Şu an proje yönetimi Hüseyin Mert tarafından yapılmaktadır.

Arguman.org u gelecekte nerelerde göreceğiz?

Argüman analizi platformunu üniversitelerin münazara kulüpleri tarafından kullanılmasını istiyoruz ve bunu destekleyecek şeyler yapmaya çalışıyoruz. Galatasaray Üniversitesi Münazara Topluluğunun düzenlediği ve yaklaşık 20 üniversitenin münazara topluluklarının katılacağı bir etkinliğe katılacağız. Bu etkinlikte arguman.org hakkında bir masa olacak ve bir sunum yapmaya çalışacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.