Ana sayfa İyi İş [Başarılı Projeler] İyi İş, Başarılı Proje: “Sarı Mikrofon”

İyi İş, Başarılı Proje: “Sarı Mikrofon”

1237
0
PAYLAŞ

Medya Akademi’de başarılı internet projelerine ışık tuttuğumuz İyi İş kategorisinde bu hafta “Sarı Mikrofon“u tanıtıyoruz. Hürriyet TV‘den takip ettiğimiz Sarı Mikrofon, Türkiye’deki en iyi röportaj projelerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Youtube, Facebook ve Instagram’ı da yoğun olarak kullanan Sarı Mikrofon ekibi sokağa çıkıyor ve vatandaşlara çarpıcı sorular soruyor. Sorular arasında “Kadınlara göre erkekler kaça ayrılır?” da oluyor, “Kesilecek kurban siz olsanız son sözünüz ne olurdu?” da…

Sarı Mikrofon’u çekici kılan sorular kadar cevapların da ilginçliği oluyor. Öyle ki Sarı Mikrofon’a herkesi şaşırtan cevaplar vererek fenomen adayı olan genci yaşlısı onlarca kişi var.

Biz projeyi beğendik ve Sarı Mikrofon’un muhabiri ve kurgucusu/montajcısı olan Özkan Bozkurt’a ulaştık.

Bu sefer biz sorduk, Özkan Bozkurt yanıtladı…

Ne oldu da “Sokağa çıkıp insanlara sorular soralım” dediniz? Sarı Mikrofon fikri nasıl doğdu?

Sorularımıza Sarı Mikrofon'un muhabiri ve montajcısı Özkan Bozkurt yanıtladı.
Sorularımıza Sarı Mikrofon’un muhabiri ve montajcısı Özkan Bozkurt yanıtladı.

Öncelikle Medya Akademi’ye, Sarı Mikrofon’u tanıtma imkanı verdiği için teşekkür ederiz.

Sarı Mikrofon’un hikayesi biraz farklı. Biz Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydik. 60 bin öğrencinin bulunduğu bir üniversitede İletişim Fakültesi öğrencileri olarak bir şeyler yapmak istedik. Elimizde mikrofonumuz, kameramız ve tripodumuz vardı. Kocaeli’de sokağa inip halka birkaç soru sorduk. Sonrasında eve gelip izlediğimizde çok eğlenceli cevapların çıktığını fark ettik.

Ama bir sorun vardı. Rüzgardan dolayı ses cızırtılı çıkıyordu. Biz de mikrofonumuza başlık alabileceğimiz bir dükkana gittik. Satıcı önümüze kırmızı, mavi, siyah ve sarı başlıkları koydu. Sarı başlık dikkatimizi çekti. Zaten eğlence tarzında sorular sorduğumuz için sarı rengin bize en uygun başlık olacağına karar verdik. Sonrasında tekrar sokağa çıktığımızda amcalar, teyzeler “Heyy sarılı, sarı mikrofonlu çocuk” demeleriyle de projenin ismi belirlenmiş oldu.

Sarı Mikrofon bugün Türkiye’nin bilinen internet projelerinden birisi haline geldi. Kısa bir sürede bu kadar fazla insana nasıl ulaştınız?

Önceleri sorduğumuz sorulara verilen cevapların sadece bize eğlenceli geldiğini düşünüyorduk. Sonrasında Facebook, YouTube gibi paylaşım sitelerindeki kişisel hesaplarımızda paylaştık tüm bunları. Yaptığımız çalışmaların insanların dikkatini çektiğini ve arkadaş çevreleriyle paylaştıklarını gördük. Ayrıca farklı internet siteleri de videolarımızı yayınlamaya başladı.

Sizin de bildiğiniz gibi Türkiye’de sokak röportajı yapan birçok ekip var. Bizi bu ekiplerden farklı kılan sokaktaki herkese mikrofon uzatmamız oldu. Halkın her kesimine hitap eden ve söz hakkı veren bir anlayışı benimsedik. Mikrofon uzattığımız insanlar bazen dönerci, bazen ayakkabı tamircisi, bazen müzisyen, bazen de eşcinsel oldu. Sorularımız da bu yönde sürekli değişti.

Ayrıca videolarımıza yapılan yorumların ve mesajların her birini ayrı ayrı dikkate alarak her sorduğumuz soruda kendimizi biraz daha geliştirmeyi hedefledik. Videolarımızı hazırlarken titiz bir montaj aşamasından geçirdik. Her bir konuşmacıyı defalarca değerlendirip,videomuza dahil ettik. Öyle ki bazı videolarımızın kurgusunun 15 saati buldu zamanlar da oldu.

Türkiye’de sokak röportajı yapmak kolay mı? İnsanların kaçta kaçından cevap alabiliyorsunuz?

Ülkemizde sokak röportajı yapmak aslında o kadar da zor değil. Sorumuz ne olursa olsun, insanları durdurup cevap alabiliyoruz. Bu zamana kadar 140’ın üzerinde röportaj yaptık. Binlerce insanla tanışıp, düşüncelerini aldık. Artık sokaktaki hangi insanın konuşup, hangi insanın konuşmayacağını az çok tahmin edebiliyoruz. Ama işin zor tarafı; sokaktaki insanlar genelde ya okula ya işe ya da otobüse yetişmek zorunda olduklarından durup bizimle konuşmaya fırsatları olmuyor. Matematiksel bir cevap verecek olursak, elimizde mikrofon sokakta yürürken konuşmak için yaklaştığımız 10 kişiden 8’i bize cevap veriyor.

Aldığınız cevaplar arasında en ilginci ne oldu?

Aslında her röportajımızda şaşırdığımız cevaplar oluyor ama bizi en çok şaşırtan cevap “Hayatınızda vazgeçemediğiniz tek şey nedir?” sorusuna geldi. Soruyu yaklaşık yetmiş yaşında bir amcaya sorduk ve cevabı “seks” oldu. Bu cevap bizi oldukça şaşırtmıştı çünkü amcamızın cevabı gayet netti.

Sarı Mikrofon Ekibi İş Başında
Sarı Mikrofon Ekibi İş Başında

Olumsuz bir tepki ile karşılaştığınız oldu mu?

Röportajlarımız sırasında olumsuz tepkilerle karşılaştığımız zamanlar oldu. Mikrofonumuzun renginden dolayı, bizi siyasi bir partinin televizyonu sananlar oldu. Dolayısıyla bize tepki gösterdiler. Ayrıca bazı spor kulüplerinin bünyesinde çalıştığımızı düşündükleri için tepki gösterenler de oldu. Ama genel olarak şiddete maruz kaldığımız bir an olmadı. Umarız olmaz da.

Sarı Mikrofon’da yayınlanan bir bölümün oluşum süreci nasıl? Bir bölüm nasıl hazırlanıyor, yayınlanıyor?

Sarı Mikrofon’da bir bölümü hazırlarken öncelikle sorularımızı titizlikle seçiyoruz. İnsanlardan farklı cevaplar alabileceğimiz, toplumun genelini ilgilendirecek ve insanların onurunu kırmayacak sorular seçmeye özen gösteriyoruz. Sonrasında röportajı gerçekleştireceğimiz il ya da ilçenin en kalabalık caddesini seçiyoruz. Böylece daha fazla insana ulaşma şansımız oluyor. Sorumuzu yaklaşık 100 kişiye soruyoruz. Sorduğumuz kişileri seçerken meslek guruplarının, cinsiyetlerinin ve yaşlarının farklı olmasına özen gösteriyoruz.

Videomuzu tamamlamak için yeterince cevap aldıktan sonra, işin mutfağına ve en önemli kısmına geliyoruz: kurgu, montaj . İşin bizi en çok yoran kısmı kurgu kısmı oluyor. Bir bölümün ham görüntüsü yaklaşık yarım saat oluyor. Biz yarım saati eleyerek 3 dakikaya düşürmek durumundayız. Eleme yapmamız gerekiyor. İşimize yarayacak bir videoyu gözden kaçırmamak için çektiğimiz görüntüleri tekrar tekrar izliyoruz. Önceden belirlediğimiz müzikleri videomuza ekleyip, bölümümüzü hazır hale getiriyoruz.

Sarı Mikrofon’u Hürriyet TV’de de izleyebiliyoruz. Hürriyet TV ile birliktelik nasıl doğdu?

Yaklaşık bir yıl önce Hürriyet TV ile çalışmaya başladık. Daha önce farklı projelerde çalıştığımız ve şu an Hürriyet TV’de Content Manager pozisyonunda çalışan Umut Asil ile görüşmelerimiz sonucu işbirliği yapmaya karar verdik. Umut Asil’in bize değer verip elimizden tutması daha fazla insana ulaşmamız noktasında çok etkili oldu. Sarı Mikrofon olarak kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

Geleceğe dair planlarınız neler?

En başında olduğu gibi amacımız Türkiye’de sokak röportajı denildiğinde ilk akla gelen ekip olmak. Bunun yanı sıra diğer bir amacımız da sosyal sorumluluk projelerimize devam edip, daha yaşanılabilir daha hoşgörülü ve daha güzel bir dünya için projeler oluşturup, gerçekleştirmek.

Bin fidanın olduğu "Sarı Mikrofon Hatıra Ormanı"
Bin fidanın olduğu “Sarı Mikrofon Hatıra Ormanı”

Son olarak sosyal sorumluluk projelerinize de değinelim. Bugüne kadar ses getiren birçok iş yaptınız…

Bu zamana kadar fanatik Beşiktaş , Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarı engelli gençlerin hayallerini gerçekleştirip, onları maçlara götürdük. Futbolcularla tanıştırıp, fotoğraflar çekildik. Onların mutlu olmasına vesile olduğumuz için çok mutluyuz. Ayrıca içinde 1000 ağacı olan Sarı Mikrofon Hatıra Ormanını minik kardeşlerimizle birlikte yaptık. Bu tür sosyal sorumluluk projelerimizi arttırmayı düşünüyoruz.

Sarı Mikrofon’un Türkiye’de daha fazla insana ulaşacağını biliyor ve bunun için özveriyle çalışıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.