Ana sayfa Sosyal Medya Facebook İyi İş: Facebook Sayfası “YazKış Muğla”

İyi İş: Facebook Sayfası “YazKış Muğla”

668
1
PAYLAŞ

Medya Akademi‘de başarılı internet projelerini tanıtmaya devam ediyoruz. Bu hafta sizlere tanıtacağımız proje “YazKış Muğla” adlı bir Facebook sayfası. Şu anda 50 bine yakın beğeniye ulaşan sayfada Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Muğla’ya dair hemen herşeyi bulabiliyorsunuz.

Sayfa açıklamasında “Burası cennetten bir köşe. Yazı ayrı kışı apayrı. Sadece denizine güneşine koyuna değil sessizliğine, köylüsüne, geleneklerine uzanacağız” deniliyor. Gerçekten de paylaşılan fotoğraflar sizlere Muğla’nın tüm güzelliklerini hissettiriyor. Yoğun iş temposunda veya şehrin zorlu koşuşturmasında Facebook duvarınıza düşen sıcacık bir Muğla fotoğrafı içinizi de ısıtıyor, tatil planlarınızı da değiştiriyor. İnsanın işi gücü bırakıp Muğla’ya gidesi geliyor…

Bu başarılı projenin arkasındaki isme ulaştık ve projesinin detaylarını öğrendik. Neden böyle bir sayfa açtığını, sayfasında nasıl on binlerce beğeniye ulaştığını ve geleceğe dair planlarını sorduk. Keyifli ve öğretici bir röportaj oldu…

Facebook’ta böyle bir sayfa oluşturma fikri nasıl doğdu?

Aslında ilk hedefim tüm Muğlalıları özellikle İstanbul’da olanları bir araya getirmekti. Fakat daha sonra içeriklere dışarıdan daha fazla ilgi gelince ulusal bir hale getirmeye karar verdim, yönünü değiştirdim, İçerikleri de o yönde oluşturdum.

Ben doğma büyüme Muğlalıyım. Ama hâlâ bilmediğim onlarca koy, gitmediğim onlarca belde var, kendine has çok güzel oteller, kamp alanları var. Ama işte Muğla bölgesi sadece bunlarla sınırlı değil. Burası salt bir yaz şehri değil. Kış aylarında da çok farklı tatlar, çok farklı fotoğraflar var. Buranın yağmuru diğer yerlerden farklı. Gün batımı da öyle. Kaleleri, eski yerleşim yerleri, kışın ortaya çıkan balıkları, çiçekleri var. Sessizliği var. Tarihi alanları var. Kışın esnaf kepenk kapatmasın istiyoruz. İnsanların kışın da gelmelerini istiyoruz. Kış turizmini de canlandırmak için yola çıktık. Bu yönde de güzel tepkiler alıyoruz. Umarım bir nebze olsun katkımız olur.

Bugün geldiğiniz noktada “YazKış Muğla” sayfasının yaklaşık 50 bin beğeni aldığını görüyoruz. Bu sayıya nasıl ulaştınız? Hangi yöntemleri uyguladınız?

Muğla, sadece ülkemizin değil dünyanın da en gözde yerlerinden biri. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Dalaman… Düşünebiliyor musunuz? Hem yeşil hem mavi. Bunlara Ege’nin kültürü, gelenekleri ve evleri de eklenince ortaya inanılmaz malzemeler çıkıyor. Benim 10 yılı aşkın bir ulusal gazetecilik tecrübem var. Uzun zamandan beri Türkiye’nin önde gelen televizyon kuruluşlarında editör olarak görev yapıyorum. Bu yüzden insanların hangi içeriği beğenebileceğini kestirebiliyorum. İyi fotoğraf seçiyoruz. Bunların zamanlamasını iyi yapıyoruz. Sabah saatlerinde paylaşım yapıyorsak akşam fotoğrafı koymuyoruz. Günaydınla başlayıp iyi akşamlarla bitiriyoruz. Her kesime hitap etmeye çalışıyoruz.

Bir gün Bodrum Yalıkavak Marina’nın müşterilerine hitap ediyoruz, bir gün Akyaka’da kite surf yapanlarla buluşuyoruz. Köyceğiz deresine rakısını, karpuzunu soğuması için dereye koyana da gidiyoruz. Bunları yapmak isteyenler başka şehirlerde yaşayan misafirlerimize de rehberlik ediyoruz. Her takipçimizin kendisinden bir şeyler bulması üç ayda gelen 50 bin misafirimizin ilk anahtarı. Herkese teşekkürler bu vesileyle. Daha da büyüyeceğiz.

YazKış Muğla, Facebook’un yanı sıra Twitter ve Instagram’da da kendinden söz ettirmeye başladı. Oralarda da takipçi sayısının hızla arttığını ve içeriğinizin yoğun şekilde paylaşıldığını, re-tweet edildiğini görüyoruz. Bu şekilde kaç kişiye ulaşıyorsunuz. Toplamda bir sayı var mı?

İlk olarak Facebook’a yoğunlaştık. Üç ayda 50 bine yaklaştı. Şimdi biraz Instagram misafirlerimizin artması üzerine çalışıyoruz. Orası da 2000’e doğru gidiyor. O alanda takipçi kazanmak daha zor. Görsellik taşıdığımız için bu iki mecra önceliklerimiz. Twitter belki de en güçlüsü ama henüz oraya ilgi gösteremedik. Ekibimiz arttıkça diğer sosyal medya platformlarında da olacağız.

Sosyal medyadaki en önemli özellik paylaşımlar. Yapılan bir paylaşım bizi takip etmese de binlerce kişinin önüne düşüyor. Facebook’ta ortalama bir paylaşımımız 1000 beğeni alıyor. Ama Facebook verilerine göre paylaştığımız bir fotoğrafı bir gecede yaklaşık 30 bin kişi görüyor. Sadece bir paylaşım bu.

Pazartesi, Cuma ve Pazar akşamları bu sayı çok daha fazla artıyor. Instagram’da her paylaşım en az 150 beğeniyi görmeye başladı. Henüz bir aylık bir çalışma olmasına karşın rakamlar çok iyi diye düşünüyoruz.

Baktığımızda 100 bin kişiye ulaşabiliyoruz. Ama en önemlisi etkileşim. Her misafirimiz buraya sadece Muğla için geliyor. Tamamen turizm odaklı bir kitlemiz var. Görüyoruz, birçok site var 250 bin kişi beğenmiş. Ama bir bakıyorsunuz gönderilerindeki beğenme sayısı 50-60 bile değil. Biz böyle değiliz. Bizdeki sadece yorum sayısı en az 50-60.

Tam sayı veremiyorum ama birçok gazete ve televizyon kanalından daha fazla kişiye ulaştığımız bir gerçek.

Paylaşımlarınızla Muğla’nın bilinirliği ve turizm potansiyeline de katkı sağlıyorsunuz. Bu noktada yerel yönetimden, STK’lardan veya bölgedeki turizm şirketlerinden size destek olmayı teklif eden oldu mu?

Daha yolun başındayız. İlk etapta çok beklentimiz yok. Ama Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile bir iletişime geçtik. Konuştuk fakat henüz dönen olmadı. Aslında projenin amacı tam onlara göre. Onların yanı sıra otellerden ve önemli restaurantlardan çok sayıda mail alıyoruz. Fotoğraflarını sayfamızdan paylaşmalarını talep ediyorlar. Fakat eşitsizlik olmasın diye henüz bu tarz paylaşımlar yapmadık. Bir çalışma içerisindeyiz. Sistemli bir şekilde bu işletmeleri müşterileriyle buluşturacağız.

YazKış Muğla projesinin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Geleceğe dair planlarınızı da öğrenmek isteriz.

Üç aylık dönemde gayet iyi bir performans sergiledik. Şu an sadece sosyal medyadayız. İnternet sitemiz yapım aşamasında. Yaza kadar yetişmesini planlıyoruz. Sitemizin çok iyi bir rehber olacağını düşünüyoruz. Muğla’ya gelmek isteyen turist mutlaka bizim internet sitemizden de geçecek.

Mobil aplikasyonu üzerinde çalışıyoruz. Muğla aynı zamanda uluslararası bir marka. Başta İngilizce olmak üzere birçok dilden yayın yapmak istiyoruz. İngilizce kolay ama diğer diller için zaman gerekiyor. Her şeyin güzel olacağını düşünüyoruz. Önceliğimiz doğup büyüdüğümüz, her yerini bildiğimiz Muğla’ya hizmet.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.