Ana sayfa Yeni Medya Blog İyi İş: Röportaj Sitesi: “Maksat Muhabbet”

İyi İş: Röportaj Sitesi: “Maksat Muhabbet”

569
1
PAYLAŞ

 

Medya Akademi’nin “İyi İş” kategorisinde bu hafta bir röportaj sitesi ile karşınızdayız. “En farklı röportaj sitesi” gibi iddialı bir slogana sahip “Maksat Muhabbet” adlı projeyi başarılı bir proje olarak sizlere sunuyoruz.

Maksat Muhabbet başarılı çünkü diğerlerinden farklı olmayı başarmış ve aynı zamanda istikrarlı bir şekilde yayınlarını sürdüren bir proje. Proje kısaca okurların seçtiği bir kişiyle röportaj yapılması üzerine kurulu. Ancak röportaj yapılan isimler hiç de sıradan değil. Aralarında hayat kadını da var eşcinsel de… Sokakta yaşayan bir adam da var ateist de…

Oldukça samimi ve öğretici röportajların yer aldığı sitede saatlerinizi geçirebilirsiniz. Ama önce Maksat Muhabbet ekibi ile yaptığımız röportajı okumanızı öneririz.

Maksat Muhabbet gibi özgün bir proje nasıl doğru? Nasıl akıl ettiniz?

Aslında projenin ilk başta sokağa çıkıp sokaktaki sıradan insanlarla röportaj yapmak üzerine kuruluydu. Hatta projeye de “Sokak Röportajları” adını verecektik. Ancak sonra daha farklı birşeyler yapalım istedik ve toplumun içinde ama toplumdan uzak insanlara ulaşmaya karar verdik. Kimdi bu insanlar? Her gün aynı sokakları, caddeleri paylaştığımız ama bir tek laf etmediğimiz dilencilerdi, seks işçileriydi veya bir eşcinseldi… Röportajları, ki biz muhabbet demeyi daha seviyoruz, muhabbetleri bu isimlerle yapmaya karar verdik.

Sitenizde bir de anket var. Anket ne işe yarıyor?

İşin içine daha fazla heyecan katmak için anket olayına da girdik. Röportaj yapacağımız kişiyi okurlar seçsin istedik. Yüzlerce seçeneğin olduğu bir havuz oluşturduk ve her ay bunların beş tanesini okura sormaya başladık. Röportaj yapacağımız kişileri böylelikle okurlar seçmeye başladı. En fazla oy alan kişiyle röportaj yaptık.

Peki, okurların seçtiği kişileri bulmak zor oluyor mu?

Kimi muhabbetlerde zorlanıyoruz. Örneğin hayat kadını için geneleve gitmektense escort kız ayarlamak istedik. Ancak hiçbirisi röportajı kabul etmedi. Gayet uçuk olan ücretlerini ödemeyi kabul etsek de onları röportaja ikna edemedik.  İlginç bir şekilde; birlikte olabiliriz ama röprotaj yapamayız gibi bir tepki aldık.

Sonrasında röportaj yapacak kişiyi nasıl buldunuz?

İstanbul’da olmanın şansıyla soluğu Karaköy’deki Zürafa Sokak’ta aldık. Burada resmi bir genelev var. Yanlış hatırlamıyorsam 50 TL vizite ücreti verdik. Güzel bir kadındı. Çıktık odaya gayet iyi bir röportaj yaptık. Verilen cevaplardaki olgunluk beni hala şaşırtıyor.

Okur kitleniz ne kadar?

Okur kitlemiz aylık 1000 kişi civarında. Açıkçası tanıtıma çok zaman ayırmıyoruz. Bu işi biraz diğer insanlar, çokça da kendmiz için yapıyoruz. Maksat Muhabbet sayesinde daha önce girmeyi dahi hayal etmediğimiz yerlere girdik, yapmayı düşünmediğimiz işeri yaptık.

Siteyi insanlar paylaşıyor, arkadaşlarına öneriyorlar. Sosyal medyada bolca paylaşılmaya başlandık. Çok başarılı gördüğümüz insanlardan övgü ve destek mesajları aldık. Bunlar bizi fazlasıyla tatmin etti.

Gazetede röportaj yapmayı düşünür müsünüz?

Ekibimizde iki profesyonel gazeteci, bir tasarımcı ve bir de kimya mühendisi var. Yarı yarıya medyanın içindeyiz zaten. Ancak yaptığımız işin ruhu internette kendisini bulabiliyor. Gazetede bu işi böylesine rahat ve keyifli yapacağımızı düşünmüyoruz. İnternette, kendi çöplüğümüzde gayet mutluyuz.

Geleceğe dair plan ve hedefleriniz neler?

Bu işi profesyonel olarak yapmıyoruz, açıkçası geleceğe dair bir plan da yapmadık. Şu an için yazılmış, çizilmiş bir hedefimiz de yok. Keyif aldığımız sürece muhabbetlere devam etmeyi düşünüyoruz. İnsanlar da keyif aldıkları sürece bu muhabbete sorularıyla, oylarıyla dâhil olsunlar istiyoruz. Şu kısacık hayatta en önemli şey de keyif almak ve bunu diğer insanlarla paylaşmak değil mi zaten?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.