Ana sayfa İyi İş [Başarılı Projeler] İyi İş: “Apartman Sohbetleri”

İyi İş: “Apartman Sohbetleri”

580
0
PAYLAŞ

 

İyi İş: Medya Akademi olarak yeni medya mecralarındaki başarılı ve gelecek vadeden projeleri mercek altına aldık. “İyi İş” kategorisi altında başarılı projeleri sizlerle paylaşmaya karar verdik. Her hafta başında yayınlayacağımız “İyi İş”leri takip ederek sizler de ilham alabilir, kendi projelerinize katkı sağlayabilirsiniz.

Medya Akademi, başarılı internet projelerine ışık tutmaya devam ediyor. Bu hafta, Youtube‘ta çok kısa bir sürede on binlerce izleyiciye ulaşan “Apartman Sohbetleri” adlı röportaj projesini sizlerle paylaşıyoruz.

Hayko Cepkin, Tuna Kiremitçi, Ebru Cündibeyoğlu ve İlker Ayrık gibi isimlerle oldukça samimi röportajlarların yer aldığı “Apartman Sohbetleri“nin ardındaki isim yabancı değil. Projenin sahibi radyo programları ve stand up gösterileriyle tanınan İlker Gümüşoluk

İlker Gümüşoluk, “Apartman Sohbetleri”nde ünlü isimlerle bir araya geliyor ve onlara hiç de sıkıcı olmayan sorular soruyor. Magazin programı sığlığından çok çok uzakta yapılan röportajlarda Türkiye’nin yakın tarihine de yolculuk ediyorsunuz, ünlü sporcu ve sanatçıların hayatlarına da…

Apartman Sohbetleri‘nin ardındaki isim İlker Gümüşoluk‘a projesini ve gelecek planlarını sorduk. O da bizi kırmadı ve hem projesini hem de gelecek planlarını anlattı…

Medya Akademi: “Apartman Sohbetleri” gibi bir proje yapmaya nasıl karar verdiniz?

İlker Gümüşoluk: On yılı aşkın süredir sahnelerdeyim, stand up yapıyorum. Türkiye genelinde dört yüzün üzerinde gösteri yaptım. Sahnede anlattığım hikayelerin temeli çoğunlukla sokak, apartman kültürüne dayanır. Gerçek mizahın sokaklardan çıktığına inanırım. Ne kadar kalabalık, insan çeşitliliği olan bir mahallede büyürsen o kadar donanımlı olursun hayata karşı. Ben Maltepe’de büyüdüm. Sokak diline yeterince hakimim. Sevdiğim ve inandığım bu dili yakın çevremle konuşuyordum ama bu yeterli değildi. Bu kültürü bir projede değerlendirmek istedim. Yaratacağım projenin geniş kitlelere ulaşabilmesi için de konuklarımın alanlarında uzman, tanınmış kişiler olmaları gerekiyordu. Projenin özü aslında; arkadaşınla kendi aranda yapmış olduğun sohbetin bu sefer ünlü bir isimle yapılmasından ibaret. Seyirci, magazin programlarında ünlülere sorulan: ” Evlilik ne zaman?” tarzı klişe sorulardan sıkıldı. Ben Apartman Sohbetleri’nde konuklarıma klişe sorular yerine gerçekten bir apartman bahçesinde arkadaşınla laflarken sorabileceğin tarzda sorular soruyorum. Bu doğallık da izleyene anında geçiyor.

Youtube’tan görebildiğimiz kadarıyla izleyici kitleniz her geçen gün artıyor. İstatistikleri tutuyor musunuz? Şu ana kadar yaklaşık kaç kişiye ulaştınız?

Evet bir YouTube kanalım var ve paylaşımları oradan gerçekleştiriyorum. Yayınladığım her bölüm bana yeni dostlar, takipçiler kazandırıyor. Projenin sessiz çoğunluk diye adlandırdığımız gizli hayranları var. Her bölüm sonrası bana Facebook ya da mail yoluyla ulaşıp anlık duygu ve düşüncelerini bildiriyorlar. Çok hoşuma gidiyor bu. Açıkçası özel olarak istatistik tutuyorum diyemem. Zaten YouTube’de bir kanala sahip olduğunda istatistiki bilgilerden haberdar oluyorsun. İlk bölümü 11 Temmuz tarihinde yayınladım. Şimdiye kadar on bölüm oldu. Bu üç aylık süreçte ortalama yüz yirmi bin kişiye ulaştık. Bu benim kontrol edebildiğim sayı. Bir de konuklarımın hayranları tarafından başka sitelere yüklenen Apartman Sohbetleri videoları var ki onların da bir yüz bin civarında olduğunu düşünüyorum.

İzleyici kitlenizin bu kadar fazla olmasının bir sebebi de konuklarınızın ünlü ve daha da önemlisi ortaya kaliteli işler koyabilen isimler olması. Bu kişileri programınıza konuk etmek kolay oluyor mu?

Konuklarım ünlü isimlerden oluşuyor doğru ama bir kişinin ünlü olması ne yazık ki o kişinin ortaya çok komik, çok doğal muhabbet çıkaracağı anlamına gelmiyor. Şimdiye kadar Apartman Sohbetleri’nde konuk ettiğim isimlerin bazılarıyla zaten gündelik hayatta da görüşüyordum, çoğu arkadaşım. Tanıdığım insanlar. Bazı özel durumlarda yakın dostlarımdan, iş arkadaşlarımdan yardım alıyorum bu konuda tabi. Genel olarak sevdiğim isimlerle yapmaya özen gösteriyorum sağolsun onlar da beni şimdiye kadar hiç kırmadılar.

Apartman Sohbetleri’ni önümüzdeki dönemde televizyona taşımayı düşünür müsünüz? Teklif gelse nasıl değerlendirirsiniz?
İki düşünce arasında gidip geliyorum sürekli. Sponsorla internette kalmak ve işi televizyona taşımak. Sponsorluk anlamında görüştüğüm firmalar var. Karşılıklı taleplerimiz oluyor. Çok yakında güzel yenilikler olacak. Televizyon çok büyük bir güç. Tabi ki onu da çok arzularım. Hatta kafamda kendimce bir kuşak bile belirledim. Apartman Sohbetleri televizyona taşınırsa hafta sonu sabah 11:00 idealdir diye düşünüyorum. Uzun bir pazar kahvaltısına çok güzel eşlik edebilir mesela…

Sohbetleri sadece Youtube’ta bulabiliyoruz. “Apartman Sohbetleri”ne bir web sitesi oluşturmayı, diğer sosyal medya mecralarında da olmayı düşünüyor musunuz?

Kendi adımı taşıyan bir internet sitem var. Videolar siteye güncel bir şekilde yükleniyor. Apartman Sohbetleri adında bir internet sitesi oluşturmayı düşünmüyorum. Çünkü sosyal medya müthiş bir güç haline geldi. Paylaşımlarımı Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden duyuruyorum. Bölüm tanıtımlarını on beş saniyelik Instagram videoları halinde paylaşıyorum. Instagram’da paylaştığım videolar da otomatik olarak Facebook ve Twitter sayfama düşüyor. Bu bana şimdilik yeterli geliyor. Ekstradan videoları bir web sitesinde toplu halde görmek isteyen izleyicilerimiz varsa www.ilkergumusoluk.com adresinden faydalanabilirler.

Bizler sizi radyoda yaptığınız çalışmalar ve stand-up gösterilerinizle tanıdık. İnternette bu alanlarda da projeleriniz olacak mı?

Evet yıllardır Rock FM‘deyim. Ailem gibi oldu orası. Ayrıca her salı BKM Mutfak‘ta stand up yapıyorum. İnternette benimle alakalı çok fazla video mevcut zaten. Stand up gösterilerimden ikişer, üçer dakikalık bölümler var. Zaman zaman yeni paylaşımlar yapıyoruz. Son bir aydır üzerine kafa patlattığım yeni bir internet projesi var. İstanbul gece hayatının anlatıldığı, içinde sahne sanatlarının olduğu bir proje. Çalışmalar sürüyor. En kısa zamanda netleştirip hayata geçirmeyi planlıyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.