Ana sayfa İyi İş [Başarılı Projeler] İyi İş: Youtube Fenomeni “Fena Değil”

İyi İş: Youtube Fenomeni “Fena Değil”

706
2
PAYLAŞ

 

İyi İş: Medya Akademi olarak yeni medya mecralarındaki başarılı ve gelecek vadeden projeleri mercek altına aldık. “İyi İş” kategorisi altında başarılı projeleri sizlerle paylaşmaya karar verdik. Her hafta başında yayınlayacağımız “İyi İş”leri takip ederek sizler de ilham alabilir, kendi projelerinize katkı sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de bireysel internet kullanıcılarının özgün videolar üretmesi bugüne kadar pek alışık olmadığımız birşeydi. Ancak neyse ki son yıllarda artan video bloglar ve özgün projeler bizlere kaliteli ve özgün içeriklere ulaşma şansı verdi. Medya Akademi ekibi olarak başarılı video projeleri araştırmaya koyulunca karşımıza Serj Ardovic‘in Youtube‘taki “Fena Değil” sayfası çıktı.

Serj Ardovic, sayfasında kendisine has üslubuyla sosyal medyan videolardan derlediği kesitleri sunup, yorumluyor.

Her geçen gün daha fazla kişiye ulaşan Fena Değil kanalı hızla büyüyor. Serj “hiç fena değil” diyeceğimiz başarılı videolarıyla şu anda Youtube‘ta 16.853 takipçi ve bir milyondan fazla izlenme sayısına ulaşmış görünüyor. Ayrıca videolar sadece Youtube ile de sınırlı kalmıyor, diğer video paylaşım sitelerinde de binlerce izleyiciye ulaşıyor.

Facebook ve Twitter‘ı da aktif olarak kullanan Serj, kanalının hakkında bölümünde “Facebook grubumuza üye olduğunuzda benimle çok daha rahat iletişime geçebileceksiniz. Aynı şekilde beni Twitter’dan da takip edebilirsiniz. Her hangi konuda isteklerinizi iletebilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Gelen tüm e-mail, tweet ve mesajlara ekibimiz en kısa zamanda cevap vermeye çalışacaktır” diyor.

Sizin sorularınız neler olur bilmiyoruz ancak biz sorularımızı Serj Ardovic‘e Facebook üzerinden gönderdik ve şu cevapları aldık:

Çekimleri nerede yapıyorsun? Profesyonel bir stüdyoda mı çekliyor programlar?

Çekimleri evimde, odamda yapıyorum. Yarı profesyonel denenebilir çünkü ses yalıtımı, ışıklandırma mikrofon falan hepsi mevcut ama üst düzey değil tabii ki.

Videolarında okuduğun metinler oldukça iyi. Bu konuda yardım aldığın profesyonel birileri var mı?

Metinleri bir arkadaşla birlikte yazıyoruz. Bazen arkadaş müsait olmadığında sadece ben yazıyorum ve daha sonra Türk birine yazım hatalarını düzelttiriyorum. Bu konuda profesyonel birinin desteğine şu ana kadar hiç ihtiyaç duymadım.

Geleceğe dair ne tür planların var?

Bu işleri yaparken çok zevk alıyorum, senaryo, çekim, montaj ve hatta sosyal medya – hepsiyle uğraşmak  istiyorum. Gelecek için belirli bir şey çizmedim henüz ama öğrenciliğim devam ettiği sürece bu şekilde video çıkarmaya niyetliyim.

Bir televizyondan program teklifi gelse kabul eder misin? Neden?

Televizyon program teklifi gelirse muhtemelen kabul ederim (tabii teklif şartları da önemli) ama neredeyse hiç televizyon izlemeyen biri olarak da böyle bir işin ne kadar başarılı olabileceği konusunda şüpheliyim.

Youtube’ta yayınladığın videolar binlerce kişiye ulaşıyor. Bunun sana maddi anlamda geri dönüşü nasıl oluyor? Ne kadar gelir elde ediyorsun?

Youtube’da henüz söz edilmeye değer bir gelir elde etmiyorum, bunun en büyük sebebi bu işi Türkiye’de yapıyor olmam. Çünkü Türkiye’de Youtube bir ara kapandı, tekrar açıldı ve aynı zamanda normalde reklamdan kazanılan para miktarları yurt dışına göre kat be kat daha düşük. Ama benim temel amacım para kazanmak olmadığı için şu an için bu durumla bir sorunum yok. Ancak Türkiye’de Youtube’dan karnınızı doyurmak istiyorsanız işiniz çok zor.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.