Ana sayfa Haber Türkiye’nin İlk Kültür Kanalı “Kültür TV” Yayın Hayatına Başladı

Türkiye’nin İlk Kültür Kanalı “Kültür TV” Yayın Hayatına Başladı

5983
2
PAYLAŞ

 

Türkiye’de ilk kez eğitim, kültür ve haber başlıkları bir kanalda buluştu. Uzun yıllar bölgesel yayıncılık alanında adından söz ettiren Karadeniz TV, KRT Kültür TV‘ye dönüştü.

KRT Kültür TV Genel Müdürü Didem Duyum, basın kuruluşlarına yaptığı açıklamalarda siyaset, din, yaşam, sanat ve eğlence kültürünü de içeren bir yayın politikaları olacağını belirtti.  Duyum, açıklamasında, “toplumsal gelişimi destekleyecek, sanata ve sanatçıya değer verecek, bireysel haklara ve özgürlüklere saygılı olacak bir yayın yapacağız” dedi.

Alanında uzman, deneyimli kadrosu ile yeni yayın hayatına başlayan KRT Kültür TV önümüzdeki günlerde izleyicilere farklı sürprizler yapmayı da vadediyor. Kanalda Haber Koordinatörlüğünü üstlenen ve Haber Özel programını hazırlayıp, sunan Çağlar Cilara‘ya Kültür TV’yi ve gelecek planlarını sorduk.

Karadeniz TV, Türkiye’de bölgesel yayıncılık alanında kendini kanıtlamış az sayıdaki televizyon kanalından bir tanesiydi. Neden böyle bir karar verdiniz?

Çağlar Cilara - Kültür TV Haber Koordinatörü
Çağlar Cilara – Kültür TV Haber Koord.

Türkiye’nin bir kültür televizyonuna ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. TRT gibi her türlü devlet gücünü elinde tutan bir organizasyon kültür yayını yapamıyor. TRT Kültür diye bir kanal yok. Biz bu boşluğu kendi imkanlarımızla doldurmaya çalışacağız. Kültür kavramının içinde siyset kültürü, din kültürü, sanat kültürü, eğlence kültürü gibi başlıklar açıyoruz. Bize göre insanın ürettiği her değer bir kültürdür. Bunun siyasi olanı var, sanatsal olanı var, sözlü olanı var yazılı olanı var.

İnsanlık tarihinde yaşanmış en büyük medeniyetlerin merkezi olan Türkiye topraklarında farklı kültürleri tanıdık. Bu kültürü ve derin medeniyet anlayışını temsil edecek bir televizyon kanalı yok. Yaptığımız her yayın bu derin medeniyet anlayışını yansıtmalı diye düşünüyoruz. Atacağımız her adım bu ülkenin kültürünü yaşatmalı. Dünya kültürleri, ortadoğu kültürü ve anadolu kültürü gibi değerlerin yaşatılmasını çok önemsiyoruz.

Kültür TV’nin Karadeniz TV’den farkları ne olacak? Ekranda farklı olarak neler göreceğiz?

Yayın akışımızı değiştirdik. Artık sadece Karadeniz bölgesine yayın yapan bir kanal değiliz. Kapılarımızı herkese açtık. Kucağımızı bütün kültürlere açtık. Amacımız herkesin sesi olmak. Bizim kanalımızda her fikir kendini temsil edecek. Her düşünce kendini ifade etme ortamını bulacak.

Karadeniz TV’de uzun zamandır bunun provasını yapıyorduk ama şimdi Kültür TV olarak bir iddia ortaya koyuyoruz. Biz televizyon yayıncılığında yeni bir dil yaratacağız. Medeniyet ve kültür dili. Bu dil kimseyi ötekileştirmeyecek, kimseyi düşman olarak görmeyecek, kimseyi düşüncelerinden ve geçmişinden ötürü yadırgamayacak. Kimseyi suçlu ilan etmeyecek, kimseyi bu ülkeye zarar veren insanlar olarak tanımlamayacak. Biz bu medeniyet dilini medyaya kazandıracağız.

“Kültür TV, Türkiye’ye yeni bir yayıncılık anlayışı kazandıracak” diyorsunuz. Kültür TV ile televizyon dünyasındaki hangi açığı kapatmayı planlıyorsunuz?

Önce medyanın saldırgan dilini değiştireceğiz, bizim kültürümüzde fikrinden dolayı başkasını hor görme anlayışı yoktur. Biz, yoksulların, halkın ve güçsüzlerin sadece suça karıştıklarında haber oldukları bir medya düzeni istemiyoruz. Onların dünyası Kültür TV’nin rotasını çizecek. Güçlüler de elbette medyadaki payını alacak ama güçsüzler ve ezilenler için Kültür TV bir merkez haline gelecek.

“Haber Özel” ve “Bi Kadın Bi Hayat” gibi Karadeniz TV’nin önemli programları Kültür TV’de de yayın hayatına devam edecek mi?

Bu iki programda zaten Kültür TV için düşünülmüş programlardı. Karadeniz TV’de bu günlere hazırlandık. Bi Kadın Bi Hayat programı ağırlıklı olarak farklı sanat dallarının ustalarını konuk eden, bu sanat dallarını tanıtan keyifli bir program, aynı kalite ile Kültür TV’de yayın hayatına devam ediyor.

Kültür TV’nin yeni medyaya bakışı nasıl? Sosyal medyada ve internetin diğer mecralarında Kültür TV’yi aktif olarak görecek miyiz?

Bugün interneti ve sosyal medyayı aktif kullanmayan televizyon programlarının çok izlenmesi mümkün değil. Televizyon izleyicisi artık yayına müdahale etmek istiyor, sadece seyirci olarak kalmayı reddediyor. Yayın akışını değiştiren, yeni bir tartışma konusu açan seyirci bu rolünü sosyal medya sayesinde kazandı. Elbette sosyal medya Kültür TV’nin üzerinde duracağı en önemli alanlardan biri. Yeni bir kanalız, ekibi büyütüyoruz.

Çok genç arkadaşlarla birlikteyiz. Kanalımızın genel yayın yönetmeni Didem Duyum çok zeki ve genç bir kadın. Ben haber koordinatörü olarak gencim. Ekibimiz genç. Editörlerimizden tutun kameraman arkadaşlarımıza kadar yaş ortalamızı hesaplasak 25’i geçmez. Bütün enerjimizi kanala veriyoruz. Kendi özel hayatlarımızdan uzun bir süredir vazgeçtik. Zamanımızın çoğu kanalda geçiyor. Daha çok çalışıp izleyiciye daha faydalı işler sunmak istiyoruz. Bunu yaparken hem çok eğleniyoruz hem de kendimizi biraz daha geliştiriyoruz.

Kültür TV bir okul gibi bizim için. Biz büyük kanalların zorunlu olarak yaptıkları kültür yayınlarını misyon edindik, gönüllü yapıyoruz. Onlardan farkımız bu. Onların haftasonları hazırladıkları kısa kültür sanat programlarını biz yayın akışımızın yüzde 80’ine yerleştiriyoruz.

İzleyicimiz biraz sabırlı olursa önümüzdeki günlerde çok büyük sürprizlerle karşılaşacaklar. Türkiye’de bir ilki başarmak üzereyiz. Biz Türkiye’nin ilk kültür kanalıyız. Kolay bir iş değil. Bu halk bu ülkede kimleri alkışladı, kimlere şans verdi, mutlaka bize de şans verirler diye düşünüyoruz. Biz halkımıza güveniyoruz. Bize ve bu misyona sahip çıkacaklarına inanıyoruz.

Tiyatro, sinema, müzik, edebiyat, siyaset, resim, fotoğraf, heykel, mimari, dans gibi alanlarda sözü olan herkes bu ekranda sözünü söyleyecek. Bu konularda çalışması olan herkes çalışmasını bu ekranda anlatabilecek. Bu alanlara katkı sağlayan her usta bu ekranda tecrübelerini anlatacak.

Sabredin, zaman verin, kısa sürede Türkiye’deki yayıncılık anlayışını kökten değiştirelim…

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.