Ana sayfa Haber Twitter İstatistikleri Artık Herkese Açık

Twitter İstatistikleri Artık Herkese Açık

447
0
PAYLAŞ

Attığınız bir tweet ne kadar ilgi görüyor? Günlük Twitter performansınız, etkileşimleriniz ne kadar iyi? Artık tüm bu ve benzeri soruların yanıtlarını bulabileceksiniz!

Twitter tuttuğu istatistikleri kullanıcıları ile paylaşmaya başladı, hem de ücretsiz olarak.

Twitter istatistiklerine nasıl ulaşılıyor?

Twitter’ın kullanıcılara sunduğu istatistiklere ulaşmak çok kolay. Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra tarayıcınızla mevcut veya yeni bir sekmede  analytics.twitter.com sayfasını açmanız yeterli. Ardındansa karşınızda Twitter istatistiklerinizi buluyorsunuz.

Twitter İstatistikTwitter istatistiklerinde neler var?

Twitter’ın kullanıcılara sunduğu birçok ayrı istatistik ve değerlendirme var. İstatistikler 3 ana gruba ayrılmış olarak sunuluyor.

Tweetler” adlı birinci bölümde geride kalan 1 aylık performansla o günün kıyaslandığı istatistiklerde etkileşim oranı, bağlantılara tıklanma oranları, retweetler ve favoriler gibi değişkenler anlaşılır bir şekilde göz önüne seriliyor.

Ayrıca istatistik dosyası içerisinde her bir tweetinizin diğer kaç kullanıcı tarafından görüldüğünü, kaçının sizin tweetiniz ile etkileşime girdiğini ve bunların oranlarını, karşılaştırmalarını bulabiliyorsunuz.

Twitter’ın bu birinci istatistik bölümünde üç alt sayfa daha bulunuyor: “Tweetler”, “Tweetler ve Yanıtlar” ve son olarak da “Sponsorlu”. Bu üç sayfada ayrı olarak tweetlerinizin, cevaplarınızın ve verdiğiniz reklamların durumlarını istatistiksel olarak takip etme şansınız oluyor.

Takipçilerinizi daha yakından tanıyın

Twitter’ın istatistik sayfasındaki üst menüdeki ikinci bölüm ise “takipçiler” adını taşıyor. Takipçiler bölümüne geçtiğiniz zaman Twitter’da aktif olduğunuz günden bu yana takipçi sayınızdaki artışı görme şansınız oluyor.

Teker teker olmasa da genel olarak okuyucu kitleniz hakkında bilgi sahibi olmanız da sağlanıyor. Sizi takip eden insanların nelerden hoşlandığını, ilgi alanlarını öğrenebiliyorsunuz.

Ayrıca sizi takip eden insanların kimleri takip etmeyi tercih ettiğini de görüyorsunuz.

İstatistiklerin üçüncü bölümü olan “sponsorlu”da ise yayıncılara yönelik istatistikler sunuluyor. Ancak sadece bu bölüm için biraz teknik bilgi de gerekebiliyor.

İstatistikler neden önemli?

İstatistikler sosyal medyada hayati bir öneme sahip. Yürüttüğünüz sosyal medya operasyonlarının ne kadar başarılı veya başarısız olduğunu size gösterebilecek en önemli şey istatistikler. Hangi tweet doğru, hangisi yanlış? Bunu anlamak için istatistikleri iyi gözlemeniz gerekiyor. Bugüne kadar bu pek mümkün olmasa da artık mümkün ve size de Twitter’ın sunduğu istatistiklerden kendinize ders çıkartmak kalıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.