Ana sayfa Yeni Medya Blog Maksat Muhabbet: “Türkiye’nin En Farklı Röportaj Sitesi!”

Maksat Muhabbet: “Türkiye’nin En Farklı Röportaj Sitesi!”

762
2
PAYLAŞ

Gazetelerin Pazar eklerine sıkışmış, klasik röportajlardan sıkıldınız mı? Zaten hergün televizyonlarda gördüğünüz, radyolarda dinlediğiniz, kitaplarını okuduğunuz kişilerin röportajları sıradan mı gelmeye başladı? Eğer öyleyse size farklı bir önerimiz var: Maksat Muhabbet!

Maksat Muhabbet, “En farklı röportaj sitesi!” sloganıyla yayın hayatına başlamış bir web sitesi. Her ay bir röportaj yapıp, bunu okurlarla paylaşıyorlar. “Peki, bunun farklı?” diye sorabilirsiniz, açıklayalım: Maksat Muhabbet’te röportaj yapılacak kişileri okurlar seçiyor. Bu kişiler bir hayat kadını da olabilir bir ateist veya eşcinsel de…

Site size 5 alternatif sunuyor. Alternatifler arasında katil, travesti veya iflas etmiş fabrikatör gibi farklı seçenekler de yer alıyor. Ay sonunda oylar derleniyor, toplanıyor ve en fazla oy alan kişi ile ile röportaj yapılıyor ve 15 gün içerisinde yayınlanıyor. Bu aşamada da okuyucular devrede, soru göndererek röportaj yapılan kişiye ulaşabiliyorlar.

Proje çerçevesinde şu ana kadar bir ateist, seks işçisi ve son olarak da eşcinsel ile röportaj yapılmış. Bu ayki ankette ise sokakta yaşayan bir adam önde gidiyor.

Projenin “Hakkında” bölümünde “Toplumun hayat ve düşüncelerini  merak ettiği “öteki” insanlarla muhabbet etme fikri aklımıza geldiğinde içimizi garip bir heyecan kapladı. Bu projenin eğlenceli ve bir o kadar da öğretici olacağına inandık. İşte bu heyecan ve inançla yola çıktık ve “Maksat Muhabbet”in temelleri atıldı” deniliyor.

Maksat Muhabbet ekibinin “Peki, tüm bu röportajları yapacaksınız da ne olacak?” sorusuna yanıtı ise şöyle: “Aynı sokakları, caddeleri, şehirleri ve hatta koca bir dünyayı paylaştığımız “öteki”yi daha yakından tanıma şansımız olacak. Belki onları tanıdıkça empati kuracak ve daha sağlıklı, her bireyiyle daha barışık olduğumuz bir toplum olacağız.

Maksat Muhabbet son ayların çıkış yapan en ilginç röportaj sitesi, “En farklı röportaj sitesi!” iddiasının da altını doldurmaya devam ediyor.

2 YORUMLAR

  1. sitedki röportajları okudum. Kesinlikle bir röportaj yapma eğitiminden geçmişcesine ya da tecrübeliymişcesine harika röportajlar. İnşallah bu farklı fikirin üzerine çok daha fazla düşerler ve cidden sayılı röportaj sitelerinden biri olurlar. Anket ve öneri soru düşüncesi de oldukça yaratıcı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.