PAYLAŞ

SpaceX firması, Amerika Birleşik Devletlerine ait olan uzay keşif teknolojileri şirketidir. CEO’su yakından tanıdığımız Elon Musk’tur. 2018 yılı itibariyle Mars’a yapacakları ilk yolculukla alakalı çalışmalarını sürdüren SpaceX, kızıl gezegende kendine yetebilecek güçte ki bir yerleşimin temellerini atma planı içerisinde yer alıyor.

Tesla Motors ve Paypal firmalarının kurucu ortaklarından olan Elon Musk, en erken 50 yıl içerisinde Mars’ta kendi kendine yetebilen bir koloni kurulmasını sağlayacaklarını dile getirdi. Uluslararası Astronomi Kongresinde yaptığı konuşma ile bunun ilk sinyallerini veren Elon Musk, insanları “gezegenler arası bir tür” haline getirmek istediğinin altını çizdi. Mars biletinin kişi başı 200 bin dolar civarı olacağını söyleyen Musk, maliyetin bu ücret seviyesine düşürülebilmesi için üzerinde çalışmaların sürdüğünü de söylüyor. Yeniden kullanılabilir roketler gibi bazı gelişmeler ön plana çıkıyor. SpaceX şirketi, halihazırda yer alan Falcon roketlerinden çok daha güçlü olacağı ve farklı türde yakıtların kullanımıyla tercih edilecek Raptor Roket Motorunu kısa süre önce dünyaya tanıtmıştı. Mars seyahatinde görebileceğimiz bu roket testleri, başarıyla gerçekleşen bir sürece tabii tutulmuştu.

Mars’ta çalışacak kişilere ihtiyacımız var!

Mars’a gidecek olan uzay gemisinin 42 farklı Raptor motorunu aynı anda kullanacağını açıklayan Musk, bununla beraber bazı motorların devre dışı kalması ihtimalini de göz önünde tutuyor. İlk seyahati 100 yolcu ve eşyaları olarak gerçekleştirmeyi planlayan SpaceX, başlangıçta çok fazla kişinin Mars’a gitmeye sıcak bakmayacağı ihtimallerini göz önünde bulunduruyor. Mars’ta sıkıştırılmış atmosfere sahip kapalı alanlarda bir tarım mahsulüne de yer verebileceğini anlatan Musk, uzay gemisi seferlerinin devam edebilmesi bakımından daha fazla roket yakıtı üretmek açısından bazı kaynakların çıkartılması gerektiğinin altını çizdi.

İlk yolculuk 2024 yılında gerçekleşecek!

Mars’a ilk insansız yolculuğu 2018 yılında yapmak istediklerini dile getiren Musk, 2024 yılında ise ilk insanın kızıl gezegene gönderileceğini, 2025 yılında ise uzay gemisinin bu gezegene ulaşmasının planlandığını dile getirdi. Elon Musk, Dünya ve Mars yörüngelerine uzay aracı göndermeye her 26 ayda bir uygun konumda sağlanacağının altını çizerken, kendine yetebilen ve ortalama 1 milyon kişinin yaşayabileceği koloni kurulmasının da 40 ila 100 yıl arası sürebileceğini dile getirdi. Böylelikle ortalama 2060’lı yıllarda Mars’ta artık yaşam olabileceği gibi, kitleler diledikleri gibi yolculuklarını gerçekleştirebilecekler.

1 YORUM

  1. Que dibuje, que cante, que baile, ya va a tener tiempo para hacerse lio cuando sea mas grande ( a no ser que se gane el TeKneilo o alguna de esas cosas )

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.