400 Dolarlık Bor, 4 Milyon Dolarlık Yakıt Katkısına Çevrildi

Ülkemizde çeşitli gelişmeler olmaya devam ediyor! Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayisi firması tarafından ele alınan proje, 400 dolarlık bir harcama ile elde edilen bor dahilinde, ton değeri 4 milyon doları bulan ve %96 saflığa sahip olan elementer bor ürünü elde edildi!

Projenin başkanlık görevini üstlenen Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bordan üretilen ürünlerin, en değerlilerden bir tanesi olarak vurguladığı “elementer bor” ürettiklerini, bu projeyi ilk etapta TÜBİTAK’a sunsalar da, reddedilmesinden dolayı yılmadıklarını ve kendi imkanlarıyla ortaya sunduklarını dile getirdi. Yapılan çalışmalar dahilinde bor ürünü laboratuvar ve endüstriyel koşulların tamamlandığı ve üretim aşamasına gelindiğini belirten Mükerrem Şhin, bunun için gerekli olan akreditasyon ve izin işlemlerinin sürdüğünün de altını çizdi!

Uzay roketleri için yakıt katkısı olarak kullanılabilecek!

Türkiye’de ilk defa sanayi ölçeğinde üretilen bu ürün, uzun menzilli füzeler ve uzay roketlerine yakıt katkısı olarak kullanılabilecek. Yani 300-400 dolar karşılığı, 3-4 milyon dolarlık bir katkı ortamı yaratılacak.

Ürünün yüksek kapasiteli üretim sistemi fizibilitelerine de başlandığını belirten Mükerrem Şahin, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Normalde tonuna 300-400 dolar verdiğimiz bu bor, yaptığımız çalışmalar dahilinde 4-5 milyon dolara kadar ulaşabiliyor. Yani bu sayede ham olarak 300-400 dolara satılan bor ürününü, 4-5 milyon dolara kadar satabilecek hale getirdik. Katma değer katarak Türkiye’nin satış ve ihracat potansiyelini arttıracak bir ürün algısı oluşturduk. Şimdi bunun daha büyük bir sanayi tesisini kurmak ve yolumuza bu yönde devam etmek istiyoruz.”

Teknolojik yeterlilik düşünüldüğü zaman önemli bir aşamada olan bu çalışma, özellikle %96’ya kadar elde edilen saflıkla beraber, bunun zamanla %99,5’e kadar çıkabileceğinin de altını çiziyor. Tabii ki bunun için daha yüksek katma değerler de sağlanabilecek!

Ülkenin geleceği açısından umut verici adımlar atılıyor!

Üniversitenin Rektörü olan Prof. Dr. Metin Doğan ise, savunma sanayi ve nükleer teknolojilerinde çalışacak olan ekip, ekipman ve maddelerin üretilmesi için sanayi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Cümlelerine ise şöyle devam etti:

“Bu bağlamda yüksek saflıkta elde edilen elementer bor, önemli projelerden bir tanesidir! Türkiye’de ve Dünya’da bugüne kadar atılmış en büyük adım olarak görülmeli! Sanayi ölçeğinde bor uç ürünleri üretebilmek ve kapasitesini geliştirmek, ülke geleceği açısından da oldukça umut verici bir durum!”

Deniz Kara

Deniz Kara

Editör at Medya Akademi
İstanbul Üniversitesi'nde kimya okudu. Dört yıllık öğretim hayatının hemen başında kimyasının gazeteciliğe daha uygun olduğuna karar verdi. Gazeteciliğe başladı. İyi bir okur. Tek derdi iyi de bir yazar olmak.
Deniz Kara

Latest posts by Deniz Kara (see all)

Authors

*

Top
Önceki yazıyı okuyun:
Google Adsense nedir? Nasıl para kazanılır?

Google Adsense, sizlerin web tabanlı kuruluşlarını dikkate alarak, aylık olarak aldığınız tık kadar ödeme planlamasına verilen isimdir. Temel olarak konuyu...

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde kitlelerin büyük bir bölümü, bilgisayar almak istedikleri vakit ne gibi unsurlara dikkat etmesi gerektiğini bilmiyor. Bu noktada sizleri bilgilendirmek...

Kapat