Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde kitlelerin büyük bir bölümü, bilgisayar almak istedikleri vakit ne gibi unsurlara dikkat etmesi gerektiğini bilmiyor. Bu noktada sizleri bilgilendirmek ve doğru cihazı seçebilme yolunda ne tür ayrıntılara dikkat etmeniz gerektiğini vurgulayacağız. Şimdi gelelim, “Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna… Bir cihaz satın alınacağı vakit, önceliği mutlaka markadan yana kullanmalısınız. Doğru markayı seçmek için;

  • Dünya çapında satış rakamlarına bakmanızı öneriyoruz.
  • Servisini mutlaka kontrol edin! Servis hızı ve destek süreci bu noktada çok önemlidir.
  • İnternet üzerinden satın alacağınız marka ve markanın serisini mutlaka araştırın. Olumlu ve olumsuz yorumları okumayı ihmal etmeyin.
  • Cihazları fiyat klasmanında tutun. Aynı özelliklere sahip olan birkaç farklı cihazın fiyat değişimlerini gözlemleyin.

Bu sayede doğru markaya ulaşmış olursunuz. Marka seçimini yaptıktan sonra ise önemli olan faktör cihazı nasıl kullanacağınızdan geçiyor. Yani bir oyun bilgisayarı mı, işlerinizde kullanacağınız (AutoCad, Adobe programları) cihazlar mı yoksa sadece ders çalışmak ve internette sörf yapmak adına tercih edilecek bir cihaz mı alacaksınız? Bunun kararını verdikten sonra bir cihazın içerisinde dikkat etmeniz gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Bunları maddeler halinde sıralarsak;

  1. İşlemcisine mutlaka dikkat edin. Intel işlemciler tercih etmek, cihazların daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple yeni nesil ve minimum i5 işlemcili cihazlar satın almanızı öneriyoruz. Eğer bütçe yeterliyse tabii ki tercihi i7 gibi güçlü cihazlardan yana da kullanabilirsiniz.
  2. Ekran kartı! Ekran kartı bu işin vazgeçilmezidir. Sizleri hem oyun oynayan, hem de bilgisayarlar üzerinden işlerinizi yerine getirecek birisi olarak hayal ederek, burada minimum 2 ila 4 GB arası bir ekran kartı tercihi yapmanızı öneriyoruz. Markaya gelince tercihi Ndivia’dan yana kullanmak sizlere makul bir kullanım alanı sağlayacaktır.
  3. Ram tercihleri! Ram demek, cihazlarınızın daha güçlü, daha donanımlı, daha hızlı bir hal almasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple minimum 6 olmak üzere 12 GB’a kadar desteklenen bir Ram tercihi yapmanız doğru olur.
  4. Eğer masaüstü bir cihaz satın alacaksanız mutlaka kaliteli bir monitör satın almaya yönelin.
  5. Son olarak HDD seçimleri! HDD, cihazınızın dahili hafızasını ön planda tutan bir unsurdur. Bu temel sebepler düşünüldüğü zaman minimum 1 TB gücünde ki bir haricisi bulunan cihaz, sizlere uzun ömürlülüğü tamamen sunabilme gayesinde önem taşıyan durum niteliği olarak sağlanıyor.

Ek olarak bazı ekipmanlar satın alarak cihazları daha fazla güçlendirebilirsiniz. Klavye, Mouse, hoparlör, kulaklık, mikrofon ve kamera gibi ürünlerin var olmasıyla beraber dilediğiniz gibi bir kullanım alanı yaratmak tamamen mümkün olabiliyor. Bu kurallara dikkat etmeniz durumunda gerçekten kaliteli bir cihaza sahip olmak da kaçınılmaz olacaktır. Günümüzün çok satan markalarına göz atabilir veya sıfırdan kendinize bir masaüstü cihaz toplama şanslarına da ulaşabilirsiniz.

Deniz Kara

Deniz Kara

Editör at Medya Akademi
İstanbul Üniversitesi'nde kimya okudu. Dört yıllık öğretim hayatının hemen başında kimyasının gazeteciliğe daha uygun olduğuna karar verdi. Gazeteciliğe başladı. İyi bir okur. Tek derdi iyi de bir yazar olmak.
Deniz Kara

Latest posts by Deniz Kara (see all)

Authors

*

Top
Önceki yazıyı okuyun:
IKEA ve patronunun sıra dışı hikayesi

IKEA, İsveç kökenli bir uluslararası mobilya mağazası olarak bilinmektedir. Avrupa’da başta olmak üzere, toplamda 43 ülkede 235 mağazası bulunmaktadır. Bunun...

E-Ticaret devi AliBaba’nın kuruluş öyküsü

Son dönemlerin en çok rağbet gören ve dünya pazarının büyük bir kesimini elinde barındıran Ali-baba sitesi, ilginç kuruluş hikayesiyle beraber...

Kapat