Dört büyük takımın taraftar sayıları

Türkiye bir futbol ülkesi. “Spor” denildiği anda hemen herkesin aklıma futbol geliyor. Öyle ki ülkemizde milyonlarca kişi futbolla yatıyor, futbolla kalkıyor. Hal böyle olunca futbol takımlarının özellikle de dört büyüklerin taraftar sayıları da bir tartışma konusuna dönüşüyor.

Peki, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor‘un taraftarları ne kadar? Sayıyı net olarak söylemek elbette güç ancak elimizde bir sıralama yapmaya yetecek kadar istatistik var. Sosyal medyadaki takipçi ve beğeni sayıları,  dört büyüklerin gerçek taraftar sayılarına yakın. Bu nedenle sıralamayı 4 büyük futbol takımının resmi Facebook sayfalarının beğeni sayısına göre yapmak yanlış olmayacaktır.

Facebook’da taraftar şampiyonu: Galatasaray

Dört büyüklerin Facebook’taki performanslarına bakıldığında şampiyonun Galatasaray Spor Kulübü olduğu görülüyor.

Galatasaray’ın resmi Facebook sayfasında toplam 13.358.065 beğeni görülüyor. Ki bu sayı, en yakın rakibinden bile 3 milyon fazla. 13 milyondan fazla beğenisiyle Galatasaray, Facebook taraftar sıralamasında ilk sıranın sahibi.

Galatasaray Resmi Facebook Sayfası: www.facebook.com/Galatasaray 

Fenerbahçe Twitter’da ikinci sırada

Galatasaray’la ezeli rekabetini uzun yıllardır sürdüren Fenerbahçe, Facebook’ta ikinciliği alıyor ve kupayı kaptırıyor.

Fenerbahe Spor Klübü’nün, toplam 9.946.790 takipçisi bulunuyor. Bu sayı, Galatasaray’dan yaklaşık 3 milyon eksik.

Fenerbahçe Resmi Facebook Sayfası: www.facebook.com/Fenerbahce

Üçüncü Beşiktaş, Dördüncü Tranzonspor

Dört büyükler arasındaki taraftar mücadelesinde, Facebook sahasında üçüncü olan takım Beşiktaş. Beşiktaş resmi Facebook sayfasında toplam 5.953.598 beğeni var.

Beşiktaş Resmi Facebook Sayfası: www.facebook.com/Besiktas

Trabzonspor ise dördüncü. Trabzonspor’un resmi Facebook sayfasının beğeni sayısı 941.938.

Trabzonspor Resmi Facebook Sayfası: www.facebook.com/Trabzonspor

Taraftar sayıları Twitter’da da farklı değil

Facebook’taki beğeni sayıları ile Twitter’daki takipçi sayıları arasında da bir paralellik var. Şöyle ki dört büyüklerin resmi Twitter hesaplarının takipçi sıralaması Facebook’tan farklı değil. En fazla takipçi sırasıyla Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’da.

İlginizi çekebilir: Dört Büyüklerin Twitter'daki Taraftar Sayıları
Dört büyüklerin Twitter performanslarını detaylı olarak incelemek isterseniz, bu konuda yapılmış araştırmaya göz atabilirsiniz. Medya Akademi editörlerinden Deniz Kara’nın yaptığı “Dört büyüklerin taraftar sayıları (Twitter)” başlıklı araştırmaya ulaşmak için tıklayın: www.medyaakademi.org/2016/11/11/dort-buyuklerin-taraftar-sayilari-twitter

Göksu Toprak

Editör at Medya Akademi
1989'da Berlin'de doğdu. İstanbul'da gazetecilik okudu. Yeni medya ve bilişim teknolojileriyle ilgileniyor ve fırsat buldukça yazıyor.
Authors

Related posts

*

Top
Önceki yazıyı okuyun:
Bugün ne izlesem? Önerimiz: CAROL

2015 yılının 6 Oscar adaylığı ile dikkatleri üzerine çeken yapımlarından biri olarak karşımıza çıkan Carol, özellikle derin duygular içeren, dram...

Twitter’da yapmamanız gereken 5 şey

Medya Akademi ekibi olarak, kişi ve kurumlara sosyal medya eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Bu süreçlerde nelerin yapılması gerektiği...

Kapat