PAYLAŞ

Sosyal medyanın hayatlarımızda etkili olmaya başlaması, bu mecraya ne kadar güvenebileceğimiz sorusunu akıllara getirdi. Gerçekten de, yüzlerini bile görmediğimiz ve hatta çoğu zaman adlarını bile bilmediğimiz insanların verdiği bilgilere nasıl güvenebilirdik? Sosyal medya ne kadar güvenilir?

Sosyal medyada güven

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi soysal medyada da herkese güvenemeyiz elbette. Bugüne kadar sadece Twitter’da yayılan yalan, yanlış haberlere bakacak olursak takip ettiğimiz kişilerin güvenilirliklerinin önemini daha iyi göreceğiz.

Twitter’da ölmeden öldükleri açıklanan ünlü isimlerin bir bölümü şöyle: Barack Obama, Beşar Esad, Bill Cosby, Eddie Murphy, Mihail Gorbachov, Margaret Thatcher, Madonna, Tiger Woods, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul…

Daha da uzatabileceğim bu listedeki isimlerin bir bölümünün hastanede, bir kısmının trafik kazasında ve diğerlerinin de düzenlenen suikasta kurban gittikleri haberi Twitter’da onlarca kez yayınlandı. Bir anda milyonlarca kişiye ulaşan bu bilgilerin doğru olmadığının anlaşılması çok uzun sürmese de insanlar sosyal medyada her kullanıcının paylaştığı bilgilerin doğru olamayacağını deneyimleyerek görmüş oldu.

Klasik medya güvenilir olmayan kaynaklardan beslendi

Ne yazık ki radyo, televizyon ve gazeteler de sosyal medyada güvenilir olmayan kaynaklardan derlediği bilgi ve fotoğraflarla haberler yaptı. Örneğin 2012 yazında Arakan’da Müslümanlara yönelik saldırılar Türkiye’de ilk kez sosyal medyada ses getirmeye başladı. Katliama dair onlarca fotoğraf Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda dolaşmaya başladı.

Fotoğraflardan birisinde ölmüş onlarca insan çırılçıplak soyulmuş ve Budist rahipler tarafından yakılmaya hazırlanıyordu. Fotoğrafın altında ise “Budistler, öldürdükleri Müslümanları yakmaya hazırlanıyor” yazıyor idi. Gazete, radyo ve televizyonlar bu fotoğrafı hiçbir araştırma ve soruşturmaya gerek görmeden yayınladı. Oysa çok geçmeden bu fotoğrafın gerçek öyküsü ortaya çıktı. Fotoğraftakiler Müslüman değil, 2010’da Çin’de yaşanan depremde hayatını kaybeden ve kendi dini inaçlarına göre yakılmaya hazırlanan Budistlerdi. Ardı ardına diğer fotoğrafların da Arakdan’dan gelmediği anlaşıldı. Evet, Arakan’da bir katliam yaşanıyordu ancak bölgeden geldiği iddia edilen fotoğrafların çoğu sahteydi. Bu durum en çok Arakan’da saldırılara uğrayan insanlara zarar verdi, çünkü toplumda bir güvensizlik başladı.

Peki, böyle olumsuz olaylar yaşanmaması için ne yapılması gerekiyor? Bu noktada güven önem kazanıyor. Gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da güvenilir insanları takip etmek, bu kişilerin yazdıklarını ciddiye almak mantıklı olacaktır.

Ayrıca son zamanlarda sosyal medyada yayınlanan haberlerin doğruluğunu teyit etmeyi amaçlayan servislerin sayılarında da önemli artışlar olduğu görülmektedir. Haberler bu servisler aracılığıyla teyit edilebilmektedir.

Medya Akademi notu: Bu makale, gazeteci Okan Yüksel‘in “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” adlı kitabından bir alıntıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.