Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Zaman yönetimi ve daha verimli olmak için Mark Zuckerberg gibi giyinin

Zaman yönetimi ve daha verimli olmak için Mark Zuckerberg gibi giyinin

368
1
PAYLAŞ

Mark Zuckerberg, ailesinden bir servet kalmasa da çok genç yaşta zengin olmasını bilmiş az sayıdaki insandan birisi. Zaman yönetimi ve daha verimli olmak için ona kulak vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Zamanını nasıl yönetiyor, nasıl bu kadar başarılı oldu?

Mark Zuckerberg gibi giyinmek

“Mark Zuckerberg gibi giyinip nasıl zaman yönetimi yapılır, nasıl daha verimli olunabilir ki? Bunun kıyafetle ne alaksı var?” diye soruyor olabilirsiniz. Açıklayayım.

Burada önemli olan Mark Zuckerberg’in sürekli giydiği gri tişörtler değil. Burada önemli olan nokta, ona her zaman gri tişörtleri giydiren felsefe.

Zuckerberg’in sürekli gri tişörtler giydiğini fark eden insanlar ilk başlarda buna bir anlam veremediler. Sonrasında bu medyaya da yansıyınca kendisi bu konuda bir açıklama yaptı:

Hayatımı daha basit kılmak için bazı şeyleri netleştirmem gerek. Her sabah uyandığımda 1 milyarı aşkın kişiye hizmet vermenin ağırlığını taşıyorum. Bu sebeple enerjimi ve zamanımı elbise seçmeye ayırmak bana vicdana azabı çektirecek. Hayatımı daha basit kılması ve kararsızlık yaşayarak zaman kaybetmemek için aynı tarz ve renk elbiseleri tercih ediyorum.

Enerji ve zamanınızı doğru değerlendirin

Zuckerberg’in elbise açıklaması gerçekliği olan ama çok daha fazla anlam taşıyan bir metafor. Hayatlarımızda önemsiz konularda sürekli yeni karar vermeye çalışmak bizi ve beynimizi yoruyor. Bu hem zaman yönetimini imkansızlaştırıyor, hem de daha verimli olmamız önünde önemli bir engel oluşturuyor.

Zukerberg’in felsefesi, bizlere enerji ve zamanımızı doğru şeylere harcamamızı öğütlüyor.

Steve Jobs ve Einstein de farklı düşünmüyor

Her gün karar vermek zorunda olmak bizi üretkenlikten de uzaklaştırıyor. Beynimizi, gereksiz şeylerle meşgul ediyoruz. Oysa ki Apple’ın kurucusu Steve Jobs ve Einstein gibi çağımızın dahi sayılan insanları beyinlerini nasıl neyle meşgul edeceklerini doğru seçiyorlar. Başarı için onlara kulak vermekte yarar olduğunu düşünüyoruz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here