Instagram Hikayeler’e üç yeni özellik

Getiğimiz aylarda “Hikayeler” özelliğini duyuran Instagram, yoğun ilgi üzerine yeni bir güncellemeye gitti. Şimdiye kadar sadece kısa video ve fotoğraflar paylaşılan ve bunların üzerine yazı yazma, çizim yapma gibi imkanlar sunan Instagram Hikayeler özelliği artık çok daha eğlenceli, çok daha işlevsel!

Hikayeler’e Boomerang özelliği geldi

Yeni özellikleri ile SnapChat‘e benzeyen, bununla birlikte rakipleriyle arasını da açan Instagram, resmi blogundan yeni özelliklerini kamuoyu ile paylaştı. Instagram‘ın hikayeler bölümüne eklenen yeniliklerden ilki Boomerang.

Instagram kullanıcıları artık Hikayeler bölümüne içerik eklerken burada bulunan Boomerang seçeneğine tıklayabilecekler ve ilginç GIF animasyonlar oluşturup paylaşabilecekler.

GIF animasyonlar son ayların parlayan yıldızlarına dönüştü. Geçtiğimiz günlerde de WhatsApp‘ın GIF animasyon paylaşılmasının önünü açacak güncellemesinin haberini yayınlamıştık.

GIF modası artık para ediyor
İnternetteki .gif modasını sektörde yeni yatırımlara da neden oldu. Modayı fırsata çeviren Giphy, geçtiğimiz haftalarda aldığı yatırım miktarını 151 milyon dolara çıkartmıştı. Şubat ayında 55 milyon dolar yatırım almayı başaran şirket, şimdi de 72 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu. İlgili haberimiz ve Giphy hakkında detaylı bilgi için ziyaret edebileceğiniz adres: http://www.medyaakademi.org/2016/11/01/geliri-yok-ama-72-milyon-dolar-yatirim-aldi/

Hikayeler’e Mention özelliği geldi 

Instagram Hikayeler bölümünün en büyük eksikliklerinden birisi arkadaşlarımızı mentionlayamamaktı. Direkt mesaj gönderilebilmesine rağmen mention özelliği aktif değildi. Instagram bu eksikliğin farkına varmış olmalı ki uygulamada hikaye paylaşırken artık kişileri etiketleyebilmenize imkan veriyor. Uygulama, fotoğrafını paylaştığınız bir kişinin hesabını “@” ile ekleyip ona yönlendirme imkanını kullanıcılara artık sunuyor.

Hikayeler’e bağlantı ekleme özelliği geldi

Instagram, kullanıcılarına link verdirme konusunda en cimri mecralardan birisi. Yüklediğiniz bir fotoğrafa link ekleme şansınız yok. Ancak Hikayeler bölümünde bu katı kural kısmen de olsa kaldırıldı. Henüz kısıtlı bir kitleye açılmış olsa da artık hikayeler bölümüne tıklanabilir linkler eklemek mümkün.

Deniz Kara

Deniz Kara

Editör at Medya Akademi
İstanbul Üniversitesi'nde kimya okudu. Dört yıllık öğretim hayatının hemen başında kimyasının gazeteciliğe daha uygun olduğuna karar verdi. Gazeteciliğe başladı. İyi bir okur. Tek derdi iyi de bir yazar olmak.
Deniz Kara

Latest posts by Deniz Kara (see all)

Authors

Related posts

*

Top
Önceki yazıyı okuyun:
Dört büyüklerin taraftar sayıları (Twitter)

Peki, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor sadece yeşil sahalarda mı rekabet içinde? Elbette hayır. Bu dört takım sosyal medyada, özellikle...

Orkun Işıtmak kimdir? (Youtuber Dosyası)

Işıtmak'ı dikkate değer kılan, 2012 Haziran ayında açtığı ve Türkiye’nin en büyük YouTube kanallarından birini oluşturmuş olması. Orkun Işıtmak'ın şu...

Kapat