Instagram’da alışveriş dönemi

Instagram, bugüne kadar, alışveriş özelliğine sahip olmaMAsına rağmen yoğun şekilde ürün tanıtımı ve satışı için kullanıldı. Öyle ki bu mecra önemli bir ticaret alanına dönüştü. Bunu fırsat bilen Instagram ekibi ise artık resmen uygulama üzerinden alışveriş yapmanın önünü açtı!

Kullanıcılar, ürünlerini pazarlayıp satabilecek

Instagram ekibi, uygulamanın ticari yönünün (belki de planlamadıkları şekilde) gelişmesi karşısında duruma göre pozisyon almışa benziyor. Instagram’ın resmi blogunda “Instagram’a alışveriş geliyor” başlıklı yazıda uygulamada artık satış yapılabileceği tüm kullanıcılara duyruldu.

Uygulama sadece satış yapanları değil, müşterileri de düşünerek geliştirlmişe benziyor. Öyle ki yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların Instagram üzerinden beğendikleri bir ürüne dair daha fazla detay görmesi ve doğrudan “sepete ekle” sayfasına yönlenebilmeleri de mümkün hale gelecek.

Amaç kullancıları uygulamada tutmak

Instagram’ın yaptığı hamlenin iki büyük amacı olduğu söylenebilir. Bunlardan birincisi mecrayı bir ticaret ortamına da dönüştürüp, ilgiyi artırmak. Diğeri ise kullanıcıların satın alma işlemi için uygulamayı terk etmesinin önüne geçmek. Yani Instagram ekibi bu güncelleme ile birlikte uygulamayı daha fazla kişinin, daha fazla süre kullanmasını sağlamayı amaçlamış görünüyorlar.

Önce Amerika’da kullanılacak

Uygulama öncelikle pilot bölgelerde kullanılacak. Genellikle olduğu gibi bu sefer de bu bölge Amerika’da olacak. Ancak bu bölgedeki kullanıcıların tamamı da değil, sadece belli bir grup kullanıcı özelliği test etme şansına sahip olacak. Sonrasında ise diğer güncellemelerde olduğu gibi bu özellik daha geniş bir kullanıcı kitlesinin kullanımına sunulacak.

Kate Spade from Instagram for Business on Vimeo.

Deniz Kara

Deniz Kara

Editör at Medya Akademi
İstanbul Üniversitesi'nde kimya okudu. Dört yıllık öğretim hayatının hemen başında kimyasının gazeteciliğe daha uygun olduğuna karar verdi. Gazeteciliğe başladı. İyi bir okur. Tek derdi iyi de bir yazar olmak.
Deniz Kara

Latest posts by Deniz Kara (see all)

Authors

*

Top
Önceki yazıyı okuyun:
WhatsApp’ta görüntülü arama dönemi

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta artık görüntülü arama yapmak mümkün.

Geliri yok ama 72 milyon dolar yatırım aldı

İnternetteki .gif modasını fırsata çeviren Giphy, aldığı yatırım miktarını 151 milyon dolara çıkarttı. Şubat ayında 55 milyon dolar yatırım almayı...

Kapat